Bavlna – povedzme jej svoje áno!

0
823
Zdroj obrázku: Zagardinova Anastasiya / Shutterstock.com

Bez ohľadu na naše módne nároky, slušné a praktické oblečenie potrebujeme všetci. Okrem toho sa v domácnosti nezaobídeme ani bez užitočných textilných doplnkov. Jednými z nich sú posteľné obliečky, ktorými sa prikrývame každú noc – umožňujú nám vyšší štandard, no predovšetkým dokážeme pohodlne a zdravo zaspávať. Aké kritériá musia spĺňať?

Obliečky, v ktorých sa skrýva organický pôvod

Touto indíciou sa rozsah textilných druhov značne zužuje. V prípade, že ju doplníme aj o vlákna získavané z bavlníka, niet už čo hádať. V centre nášho záujmu sú posteľné obliečky spracovávané pomocou bavlnenej tkaniny. Bavlnu nemožno označiť za náš produkt – dostupná je najmä subtropických oblastiach. Pre jej celosvetové rozšírenie v textilnom priemysle vieme, že je výhodná a praktická. Ale prečo?

Bavlna – zaujímavá svojou dostupnosťou aj výrobným procesom

V súvislosti s bavlnou veľmi oceňujeme pôvodný ručný zber. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby bavlna vhodná na spracovanie nedosahovala minimálne rozmery. Mnohí ju totiž prirovnávajú k menšej vatovej guľôčke. V takejto podobe sa ešte nevieme tešiť zo získavania textilných vlákien. Obsahujú veľa nečistôt, ktoré nám bránia vo využiteľnom formovaní. Až po „očiste“ sú už bavlnené nite reálne zaradené do procesu tkania.

Bavlna – výhody a konkrétne využitie

Obľúbenosť bavlny je všeobecne známa. Bližšie ju určuje odolnosť, priedušnosť a odvádzanie potu. Už len tým si vyslúžila miesto medzi textíliami. Patrí k všestranným prírodným materiálom pre bežné, slávnostné aj funkčné oblečenie. Nie je ničím výnimočným, že vďaka odolnosti a dlhoročnej trvácnosti využívame bavlnené obliečky po mnohé roky. V tomto smere zdôrazňujeme jej príjemnosť na dotyk a lepšiu absorpciu telesných tekutín. Nielenže ich nasaje, ale ich udržiava ďaleko „od tela“. Neobmedzuje tak ani naše pohodlie, ani intimitu pri nosení, resp. užívaní týchto organických produktov.

Čítajte tiež: