Zaujímavé triky, ako dosiahnuť, aby vaše malé priestory vyzerali väčšie

0
914
Zdroj foto:. 4 PM production/Shutterstock.com

Užívať si komfort vlastného domova dnes nie je vďaka obrovskej ponuke trhu s nehnuteľnosťami náročné. Problémom však býva nielen obstarávacia cena, ale aj menšia plocha na pohodlnú existenciu. Maximalizácia priestoru je preto kľúčovým cieľom mnohých z nás, ktorí sa snažíme aj z minimalistických obytných miestností vykúzliť priestrannú oázu pokoja.

A my vám to uľahčíme. Prostredníctvom viacerých zaujímavých trikov môžete svoj interiér veľmi jednoducho a rýchlo premeniť na čarokrásny a útulný kútik, v ktorom ľahko uniknete pred realitou náročného života a dokonale si odpočiniete od práce a všetkých povinností.

Naučte sa využívať silu zrkadiel

Zrkadlá zohrávajú v našom živote veľmi dôležitú úlohu a mnohí z nás by sme si bez ich komfortu a účelu nevedeli svoju existenciu ani len predstaviť. Použitie týchto reflexných povrchov však pomáha zväčšiť aj váš obytný priestor, pretože sa v nich odráža nielen svetlo, ale celá miestnosť.

Umiestnením moderného zrkadla do priestoru teda svoj malý domov krásne opticky zväčšíte a pritom získate luxusný dekoratívny interiérový prvok!

Zrkadlá a ich sila však nie sú žiadnym novým objavom, pretože pôvodne boli vynájdené pred viac ako 500 rokmi.

Prvé takzvané benátske zrkadlá dnešného  typu vytvorili ľudia okolo roku 1500. Odvtedy sa začali používať v rôznych odvetviach. Dokážu odrážať nielen svetlo, ale aj hmotu a zvuk, čo sa napríklad  využívalo počas druhej svetovej vojny. Vtedy tieto akustické zrkadlá slúžili ako dnešný radar.

Strašidelným faktom o zrkadlách napríklad je, že výskumy zistili, že zrkadlá môžu spôsobiť halucinácie. Ak si sadnete do tmavej miestnosti vo vzdialenosti asi 90 cm od zrkadla a budete sa zhruba 10 minút pozerať na svoj odraz, môžu sa u vás objaviť halucinácie.

Aj v úplnej tme môžete za takýchto podmienok pred zrkadlom spozorovať svoj odraz či iné osoby alebo textúry. Je to spôsobené malými deformáciami vznikajúcimi vo vašom odraze.

Mimochodom, vedeli ste aj to, že tak, ako mnohé druhy zvierat, ani malé deti do veku 24 mesiacov svoj odraz v zrkadle nevidia? Zaujímavé.

Nebojte sa luxusnej sedačky

Mnohí si myslia, že v malom priestore nie je na nádhernú luxusnú sedačku miesto. Opak je však pravdou. Práve vhodne zvolené luxusné sedačky dokážu v malom byte vyniknúť a poslúžiť oveľa viac a lepšie ako množstvo malých nezmyselných doplnkov.

Aj malý priestor predsa môžete veľmi jednoducho maximalizovať tým, že sa budete držať väčších kusov nábytku namiesto toho, aby ste mali veľa malých. Veľa malých kúskov naopak spôsobí, že  minimálny priestor bude pôsobiť stiesnene. Vďaka menšiemu počtu kvalitných kúskov sa zasa budete cítiť oveľa pohodlnejšie.

Ak si chcete ušetriť miesto s nábytkom, myslite aj na to, že nie jeho veľkosť ale dĺžka a farby zohrávajú dôležitú úlohu. Vyberte si kratší nábytok, pretože spôsobí, že steny budú vyzerať väčšie. Svetlejšie odtiene budú zasa odrážať viac svetla, vďaka čomu vytvoríte v interiéri optickú ilúziu priestrannosti.

Vyhnite sa neporiadku

Ako sme už z vyššie uvedených faktov zistili, pokiaľ ide o malé priestory, menej je viac. V tomto prípade však ide o minimalizáciu chaosu a neporiadku. Neklaďte teda príliš veľa predmetov na povrchy, aby ste sa neporiadku vyhli. Pomôžu vám v tom rôzne úložné systémy, s ktorými je organizácia priestoru veľmi jednoduchá a časovo i finančne nenáročná. Veľmi obľúbené sú dnes napríklad kovové regály s otvorenými policami.

Vyberte si svetlé farby

Svetlé farby sú ideálne na to, aby priestory pôsobili otvorene a vzdušnejšie. Naopak, tmavé farby, aj keď pôsobia luxusnejšie, pohlcujú svetlo, čím sa priestor javí ako menší. Ak sa im nechcete úplne vyhnúť, aby interiér nepôsobil sterilne a fádne, môžete si vybrať jeden tmavý akcent alebo akcentovú stenu, ale všetko ostatné nechajte svetlé. Pomôže vám to aj pri šetrení energie.

Biele steny odrážajú viac ako 85 % svetla, takže to umelé a na spotrebu dnes vzácnej elektrickej energie v nich budete musieť využívať minimálne.

V malých priestoroch tiež zabudnite na ťažké závesy a žalúzie. Aby ste dovnútra prepustili čo najviac prirodzeného denného svetla, odstráňte všetky zbytočné tieniace techniky okien. Čím viac svetla priestor predsa má, tým väčší vyzerá.

Uvidíte, že s týmito na čas a financie nenáročnými odporúčaniami si aj z malého kúska raja vytvoríte nádhernú oázu pokoja.