Tréning 10 – 20 – 30 u bežcov zvyšuje výkonnosť a znižuje krvný tlak, vyskúšajte ho aj vy

0
1799

obr

Podľa novej dánskej štúdie z univerzity v Kodani má intervalový tréning pozitívne účinky na niekoľko parametrov.

V čom tréning 10 – 20 – 30 spočíva?

Prvých 30 sekúnd si doprajete nízku záťaž, napr. bicyklovanie na rotopede alebo rýchlu chôdzu. Ďalších 20 sekúnd vytrváte v strednej záťaži a posledných 10 sekúnd idete na maximum. Tento postup opakujete ešte 4-krát bez prestávky. Nasledujú 2 minúty odpočinku a následne zase 5 cyklov postupne narastajúcej záťaže.

Štúdia skúmala, aký má intervalový tréning vplyv na výkon, tlak krvi, novotvorbu ciev vo svaloch a subjektívnu znášanlivosť intenzívneho tréningu.

Štúdie sa zúčastnilo 160 rekreačných bežcov, ktorí boli rozdelení do kontrolnej (28) a testovacej tréningovej skupiny (132). Počas trvania experimentu nahradili dva z troch tréningov týždenne sériami cvičenia 10 – 20 – 30. Počas štúdie bol meraný ich výkon v 5-kilometrovom behu (5-K), krvný tlak, spotreba kyslíka a na konci experimentu boli športovcom odobrané biopsie svalu.

Bežcom v testovacej skupine 10 – 20  30 sa zlepšil čas behu na 5 km (38 s) a znížil sa systolický tlak krvi (o 2± 1 mmHg).

U bežcov, ktorí trpeli hypertenziou, bol pokles systolického aj diastolického tlaku výraznejší (ST 5 ± 4 mmHG a DT 3 ± 2 mmHg). Testovaná skupina zvýšila spotrebu kyslíka, ale stavba svalového vlákna ani kapilarizácia sa u testovaných športovcov nezmenili. Expresia VEGF (angiogénny vaskulárny rastový faktor) sa dokonca znížila o 22 %. V kontrolnej skupine neboli pozorované žiadne zmeny.

Výsledky tejto štúdie naznačujú, že 10 – 20 – 30 intervalové tréningy sú jednoduchou cestou k zvyšovaniu výkonnosti, znižovaniu krvného tlaku u rekreačných bežcov bez vplyvu na morfológiu svalu.

Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov