Na Facebooku sa šíri podvodný hoax: „Zdieľaj fotografiu a vyhraj milión“

0
1230
Na Facebooku sa šíri podvodný hoax: „Zdieľaj fotografiu a vyhraj milión“
Ohodnoť článok

Američan Nolan Daniels nedávno vyhral niekoľko miliónov dolárov len za malý tiket v národnej lotérií známej ako PowerBALL. Na Facebooku sa rozšírila informácia o tom, že pokiaľ budete zdieľať jeho fotografiu, dostanete od Nolana milión dolárov, pokiaľ sa na vás usmeje šťastie. Verte tomu či nie, fotografiu vydalo na svojich facebook stránkach viac ako 100 podvodníkov a výmyselníkov v USA, ktorí sa mohli baviť na stovkách až tisícoch zdieľaní a „lajkovaní“ za hodinu. Samotné stránky to robia so zámerom zvyšovať viralitu príspevkov a získavať tak viac fanúšikov. Pokiaľ aj vaši priatelia zdieľajú niečo podobné, upozornite ich, že ide o podvod.

Aj na Slovensku
Fotografia bola ukradnutá z niektorého zo spravodajských portálov, kde novinári informovali o výhre. Na fotografii niekto zmenil čísla ticketu a zverejnil ho s textom, že výherca Nolan sa rozhodol venovať niekomu na Facebooku jeden milión dolárov. Podobnú praktiku hneď skopírovalo niekoľko pochybných poľských, českých a aj jedna slovenská facebook stránka. V každom prípade však ide o podvod, ako vždy pri zdieľaní podobných informácií a fotografií. Nolan nevenuje nikomu na Facebooku ani cent a dokonca nad ničím takým ani neuvažoval.

Žijeme len raz a podvod s lotériou

FOTO: O tom, ktorá slovenská stránka to bola, ani nemusíte pridlho premýšľať. Pochybné stránky, ktoré sú plné zvrátených praktík a svinstva, vydávajúc sa pritom za oficiálne stránky interpreta EGA, v skutočnosti nemajú s ním a ani s nikým v jeho okolí nič spoločné. Ak si spomínate na zásadne zvrátené príspevky a komentáre k fotografiám, ide o tú istú stránku.

Neverte tomu a nikdy nezdieľajte cudziu fotografiu na facebooku, ktorá sľubuje výhru, alebo záchranu niečoho mimo Facebook. Zachraňovaný samozrejme o ničom nevie, či dokonca zdieľaná podvodná fotografia môže byť stará aj 7 rokov. Pokiaľ máte pochybnosti ohľadom pravosti niektorých fotografií, napíšte nám do redakcie.

Zdroj foto: partnerský portál 1Q.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ