Novým Zélandom preteká rieka uznaná za živú bytosť s ľudskými právami

0
4349

Uznanie ľudskej identity

Obrovský krok vpred alebo bláznivý verdikt miestnej justície? Čo z toho sa hodí ako ideálny prívlastok pre rozhodnutie novozélandských kompetentných vyhlásiť jednu z tamojších riek za plnohodnotnú živú bytosť so všetkými ľudskými právami?

Krajina Pána prsteňov má ďalšie svetové prvenstvo a v tomto prípade ide o skutočne unikátny titul. Whanganui, tretia najväčšia rieky tejto krajiny, sa do histórie zapíše ako prvá rieka sveta vlastniaca ľudské práva. 15.marca totiž miestny súd udelil tomuto vzácnemu vodnému zdroju status človeka so  všetkými zákonnými právami.

Whanganui 2

Rieka získala privilégia v záujme ochrany prírody

Nápad označiť Whanganui za ľudskú bytosť neprišiel z radov sudcov ani právnikov. Tlak na nich vytváral kmeň Maurov, ktorí vnímajú rieku ako potomka živej Matky zeme a v záujme jej ochrany zahájili súboj s justíciou. Napriek tomu, že v dlhoročnom spore im šlo takisto aj o udržanie území okolitého národného parku, kompromis medzi vládou a kmeňom Maurov je pre rieku ako vzácny vodný tok obrovským víťazstvom.


Tip redakcie: Koľko stojí cesta okolo sveta? Toto budú tvoje minimálne náklady na jeden mesiac


Za bytosť s právami označili aj Národný park Te Urewera

Uznanie ľudskej identity pre rieku Whanganui je vyvrcholením snahy Maurov, ktorým sa podarilo celý spor doviesť k šťastnému koncu. V ňom nešlo len o rieku, nakoľko snaha kmeňa vnímajúceho prírodu po mystickej stránke priniesla ešte dávnejšie práva celému Národnému parku Te Urewera. Spolu s riekou, ktorá preteká jeho nedotknuteľnou džungľou, tak lokalita získala zákonných zástupcov, ktorí budú ochraňovať jej právne a katastrálne záujmy.

Príroda získala ľudské práva aj v Latinskej Amerike

Nedávne rozhodnutie z Nového Zélandu nie je jediným prípadom, kedy sa prírode udeľovali ľudské práva. Podobná situácia nastala v krajinách Latinskej Ameriky, v Ekvádore a Bolívii, akurát tam nešlo o vyzdvihnutie samotných riek. Práve Ekvádor sa v roku 2008 stal oficiálne prvou krajinou sveta, kde sa vôbec takýto netradičný nápad presadil. Po ňom už nasledovala Bolívia s hojnými prírodnými plochami, ktoré je podľa tamojších súdov potrebné ochraňovať.

Ganga

Posvätné indické rieky majú takisto osobitú ochranu

Špeciálny prístup k ochrane riek majú aj v Indii, kde sa pár dní po verdikte z Nového Zélandu odohralo niečo podobné. Rieky Ganga a Jamuna sú prvými miestnymi vodnými zdrojmi, ku ktorým sa bude pristupovať rovnako ako k ľuďom. Spôsobil to hlavne nátlak aktivistov, ktorí poukazovali na znečisťovanie, ktoré si India nesmie dovoliť. Len Jamuna je zdroj pitnej vody pre takmer 20 miliónov Indov, čo by v prípade znečistenia znamenalo ekologickú katastrofu.  

Dunaj, Váh, Hron či Hornád. Aj u nás tečú rieky, ktoré sú dôležitými prírodným zdrojmi a ich vyschnutie či znečistenie by znamenalo obrovský problém. Na podobný krok ako na Novom Zélande si však budeme musieť počkať ešte zopár generácií, ak vôbec. Naša legislatíva totiž  stále označuje psa za vec, nieto ešte aby dala rieke štatút človeka.

Čítajte tiež:

Najlepšie pasy na svete? Americký medzi nimi nenájdete

Prečítajte si, ako sa vyrovnať s konkurenciou a prečo je pre vás dobrá

Ako si zarobiť peniaze počas spánku