Štyri spôsoby, ktorými nás NASA učí ekológii…vrátane pitnej vody z moču!

0
3308

Astronauti, ktorí trávia celé mesiace na obežnej dráhe, sa musia naučiť, ako sa zaobísť a vystačiť si, čo vedie k veľmi úsporným a ekologickým riešeniam.

Dovážať stále nové zásoby zo Zeme je časovo a ekonomicky náročné. Preto NASA vyvinula projekt, ktorý sa sústredí na spôsoby efektívneho zabezpečenia základného vybavenia aj v takto náročných podmienkach. To, čo sa vo vesmíre vymyslelo, teraz začína nachádzať svoj úžitok aj na Zemi.

Candy Colemanová, astronautka a vedúca tohto projektu, ho nazvala skvelým „urýchľovačom technológií“, pretože technológie NASA sa neskôr veľmi často začnú uplatňovať aj na Zemi.

nasa
Zdroj: NASA

Veľké firmy, ako Nike a Ikea, hľadajú ekologické riešenia, ktoré im pomôžu eliminovať vzniknutý odpad (a tým aj náklady). Aj v poľnohospodárstve je dôležité nájsť ekologickejšie metódy, ktoré budú minimálne znečisťovať pitnú vodu a ornú pôdu.

Čo nás teda NASA môže naučiť?

1. Pestovanie potravín

Top úspech výskumu NASA v pestovaní zeleniny vo vesmíre je, že astronauti dnes pestujú šalát na palube ISS.

2 nasa
Astronaut Steve Swanson oberá šalátové listy pestované na ISS.

Posádka používa na pestovanie špeciálne „vankúše“ so semenami rastliny. Svetlo pestovanej zelenine dodávajú špeciálne úsporné LED lampy, ktorých farebné spektrum podporuje fotosyntézu. Osvetlenie červenými a modrými LED lampami sa dnes využíva aj na Zemi v tzv. vertikálnom poľnohospodárstve, ktoré je výnimočne efektívne. Vertikálna farma pestuje plodiny na poschodiach nad sebou, čo niekoľkonásobne znižuje nároky na priestor a zavlažovanie a zvyšuje produkciu.

nasa 3
Na vertikálnych farmách sa používa svetlo, ktoré obsahuje viac červenej a modrej, než zelenej. Zdroj. Green Sense

2. Čistá voda

Vo vesmíre astronauti používajú vodu filtrovanú chemicky a pomocou destilácie. Takéto filtrovanie dokáže premeniť aj vzdušnú paru, pot a dokonca aj moč na neškodnú pitnú vodu.

nasa 4
Stanica ISS je kontinuálne obývaná ľuďmi od roku 2008. Zdroj: NASA

Od roku 2008 bolo na stanici ISS vyrobených z moču asi 10 000 litrov vody. Ak by sa táto voda mala dopraviť do vesmíru zo Zeme, stálo by to asi 226 miliónov amerických dolárov.

„Keď väčšine ľudí poviete, že vo vesmíre sa pije voda pripravená z moču, sú znechutení. Ale táto voda naozaj chutí skvelo,“ vysvetľuje vedúca projektu Colemanová.

Dnes sú tieto filtre vyrábané aj americkými spoločnosťami a inštalované v obciach Mexika a Iraku, kde je pitná voda vzácna. To umožňuje obyvateľstvu čistiť kontaminovanú vodu. Je to obrovská pomoc pre mnoho ľudí.

Filtre využívajúce technológiu NASA sa používajú na predmestiach Mexika a umožňujú ich obyvateľom prístup k pitnej vode. Filtre sú veľmi nenáročné a jednoduché na použite. Nepotrebujú ani elektrinu. Na to, aby voda prešla filtrovacím systémom, postačí aj gravitácia.

3. Recyklácia náradia a prístrojov

Ak potrebujete nejaký nástroj vo vesmíre, nemôžete si jednoducho zájsť do obchodu a kúpiť ho. Situácia na vesmírnej stanici vyžaduje veľkú vynaliezavosť a recyklovanie materiálov. Preto NASA experimentuje a používa nástroje vyrobené z tvrdého plastu pomocou 3D tlačiarne. Materiál sa dá recyklovať a môže byť použitý na výrobu ďalších nástrojov.

NASA 5
Astronaut Barry Wilmore ukazuje nástroj vyrobený pomocou 3D tlačiarne.
Zdroj: NASA

Projekt NASA sa tiaž zameriava na problém odpadu. Posádka sa snaží vyhnúť vyhadzovaniu odpadu zo stanice do vesmíru, pretože to môže byť rizikové pre inú vesmírnu loď a znečisťuje to prostredie vesmíru. Preto teraz NASA testuje systém, ktorý rozpustí plastové fľaše a podobný odpad a zo vzniknutého materiálu vyrobí obkladové dlaždice, ktoré budú chrániť vesmírnu loď pred radiačným žiarením.

  1. Ekologické budovy

NASA postavila vo svojom kampuse v Kalifornii ekologickú „zelenú budovu“, v ktorej budú v budúcnosti testované rôzne energeticky úsporné technológie. Budova už používa niekoľko metód vyvinutých pôvodne na použitie vo vesmíre, ako napr. špeciálne toalety, ktoré nepotrebujú na splachovanie vodu, alebo špeciálne oxidačné palivové články na výrobu elektriny (SOFC – solid oxide fuel cells), ktoré produkujú minimum emisií.

Takéto budovy nám ukazujú, že dnes sa už môžeme zaobísť aj bez plytvania materiálmi a prírodnými zdrojmi a dokážeme to aj bez nadmernej produkcie odpadu.

Zdroj: bbc.com