Facebook a jeho cenzori nerozoznajú prsia od lakťov

0
10256

Facebook a cenzúra fotografiíInternet pomerne rýchlo obehla správa o vydarenom teste nemenovanej stránky, ktorá sa snažila otestovať pozornosť cenzorov na Facebooku. Facebook, ktorý sa snaží neuvoľňovať uzdu nahote na fotografiách, zablokuje a zmaže fotografie s nahotou a pornografiou. Ibaže niekedy to preháňa a zmaže aj to, čo nie je nahota. Dokázal to pokus, kedy sa podarilo zachytiť blondínu vo vani s lakťami na vani. Lakte pritom na prvý pohľad vyzerajú ako veľké prsia, no pri bližšom pohľade, alebo len pri rozmýšľaní, je evidentné, že to prsia nie sú. Z celkom iného účtu fotografiu nahlásili ako nahotu. Samozrejme, že fotografia zo siete zmizla. Prípad sa zmedializoval a následne Facebook fotografiu obnovil.

  • po prvé, priznal si chybu a fotku vrátil
  • po druhé, opäť nám dokázal, že zmazané fotografie nezmiznú (nemiznú ani tie, ktoré sami zmažete)
  • po tretie, rozhneval aj iných, ktorým zrušil fotografie bez nejakého odôvodnenia, no nechce vrátiť (ignoruje takéto požiadavky aj preto, že kontaktovať priamo niekoho živého vo Facebooku je pre bežného užívateľa nemožné)

Ako prebieha nahlasovanie fotiek?
Pokiaľ sa vám právoplatne nejaká fotografia nepozdáva, môžete ju nahlásiť. Táto voľba je pod fotografiou v časti možnosti. Vyberte možnosť, ktorá má byť problematická, či ide o rasizmus, nahotu, alebo vulgárnosť. Pokiaľ to tak bude, cenzori fotografiu zrušia. Facebook sa tým síce snaží uchrániť mládež pred prístupnosťou takéhoto obsahu, no tiež je nutné povedať, že Facebook niekedy nezruší niektoré fotografie aj po 14 násobnom označení. Napríklad ak ide o fotografie, ktoré urážajú Slovensko, ľudí a samozrejme že textu na fotografii cenzor nerozumie.

Kto a ako maže fotografie?
Podľa Daily Mail ako cenzori fungujú Maročania pod hlavičkou spoločnosti oDesk. Tá pre Facebook dodáva určité služby, ako je napríklad administrátorská správa obsahu. Oplatí sa to najmä pre veľmi nízky plat, ktorý predstavuje sumu okolo pol eura na hodinu. Pritom stačí byť len prihlásený v špeciálne upravenom administračnom rozhraní s veľkým množstvom fotografií a potvrdzovať ZMAZAŤ / PONECHAŤ. To, čo pracovník vyberie na počítači sa potom zobrazí v nastaveniach nahlásení. Každý čo nahlásil nejakú nevhodnú alebo urážlivú fotografiu získa po reakcii administrátora (či ju zamietol alebo nie) prístup do obrazovky, kde vidí každú jednu fotografiu – komu ju našiel, kedy ju nahlásil a tiež vidí stav, či bolo žiadosti vyhovené, alebo nie. Práve tento stav upravuje pracovník Facebooku. Vyzerá to takto:

zmazanie fotografii