Prvý apríl sa spája so žartovaním

0
1540

(TASR) – Korene Dňa bláznov, alebo aj vtipkárov, siahajú podľa niektorých zdrojov do starej Indie, kde sa konali slávnosti Huli v čase od 30. marca do 1. apríla.


Tip redakcie: Využite svoj priestor kdekoľvek naplno. Pomocou správnych regálových systémov!


Ako vznikol prvý apríl

54039119 - closeup of a young man with a paper with the text kick me attached to his back

Počas veľkolepých karnevalov s maskami mali ich nositelia plniť nezmyselné rozkazy, napríklad obrátiť tok rieky. Kto nedokázal vtipne reagovať, stal sa bláznom osláv. Podobná slávnosť bláznov (festum stultorum, inak nazývaná aj deň roztopaše a smiechu) sa konala aj v starom Ríme. Prvoaprílové žartovanie nabralo druhý dych v 16. storočí. V mnohých krajinách sa nový rok začínal práve 1. apríla, no francúzsky kráľ Karol IX. to zmenil, keď od roku 1564 ustanovil začiatok roka na 1. januára. Ľudia si zvyčajne na začiatku nového roka posielali dary. V tom čase mali v prevažnej miere podobu potravín. Zmenou termínu začiatku roka sa tradícia obdarúvania neskončila, iba dary na 1. apríla sa postupne menili na symbolické, skôr žartovné – príjemcu mali rozveseliť.

Keďže v apríli sa začínal rybolov, ľudia si často posielali ryby upečené z múky. Vystrihnuté ryby z papiera pripínali nič netušiacim chodcom na kabát. Postupne sa prvoaprílové žartovanie rozšírilo do všetkých štátov. Od Angličanov prevzali tradíciu Američania. Na Slovensku sa prvoaprílové vtipkovanie rozmohlo v 20. storočí. Každý vie, že na 1. apríla môže kdekoho prekabátiť či „vystreliť“ si z niekoho. A tiež vie, že žart z niekoho iného si môže v ten deň urobiť beztrestne. Napríklad, neraz sa učitelia stávajú obeťami vynachádzavosti žiakov. Prípadne médiá vypustia s plnou vážnosťou „kačicu“. 

Viaceré zdroje pri dni 1. apríla, či April Fool’s Day, Aprilscherze, Poisson d’avril, Pesce d’aprile, Dni smecha uvádzajú aj konkrétne prvoaprílové žarty. Napríklad, v roku 1992 verejnoprávna americká rozhlasová stanica údajne odvysielala oznam, že Richard Nixon kandiduje v prezidentských voľbách. Jeho sloganom v kampani bolo: „Neurobil som nič zlé, už to nezopakujem.“

Čítaj tiež:

9 znakov, že jednáte s emocionálnym manipulátorom

Je to tu. Objavte nové možnosti so Samsung Galaxy S8 a S8+: Smartfónmi bez hraníc

Jar v Bratislave štartuje. Naštartujte sa aj vy. Máme pre vás zoznam aktivít

ZANECHAŤ ODPOVEĎ