Nikon Coolpix S01: drobný dotykový fotoaparát s až 7 GB priestorom

0
2848

Nikon Coolpix S01 je drobný fotoaparát, ktorý na prvý pohľad prekvapí svojou veľkosťou a azda ako prvé budete aj vo vašom prípade pochybovať, či niečo tak drobné dokáže to, čo dnes od fotoaparátu očakávame. Priznám sa, že keď z o niečo väčšej škatule nakoniec vykuklo malé čierne čudo, mal som rôzne pocity. Pokiaľ ste si mysleli, že poznáte sériu Coolpix od Nikon, možno budete prekvapení. V tomto prípade ide o naozaj mini, ako je aj evidentné z fotografie nižšie. Fotoaparát menší než je kreditná karta a vysoký asi ako mince 2 EUR a 1 CZK na sebe, však nie je žiadne béčko. Lenže neškatuľkujme, pretože to podstatné ešte len príde.

nikon coolpix S01

Malý, ale šikovný
„Malý, ale šikovný“ dalo by sa prepožičať zo známej českej rozprávky. Drobný Coolpix S01 je vydávaný v niekoľkých farebných variáciách, dokonca aj v krikľavých farbách ideálnych pre mladých. Ostatne aj vyhotovenie fotoaparátu bude pre mladých ľudí. Na svoje si prídu milovníci nezvyčajných tvarov a malý špióni. Schovať sa dá totiž do azda akéhokoľvek vrecka, v kabelke nezaberie takmer žiadne miesto a často o ňom ani nemusíte vedieť. Jednoliate telo v sebe ukrýva internú pamäť až neuveriteľných uvádzaných 7,3 GB, čím prekonáva iné fotoaparáty s ich internou pamäťou. S01 nemá možnosť rozširovania pamäte kartičkami, čiže to má nakoniec aj svoju logiku. Musí teda stačiť spomínaných 7 GB (myslím, že s tým nebude mať problém azda nikto).

Malé telo pre mladé prsty
Celý fotoaparát vám otvára len vysúvací objektív NIKKOR s 3 násobným optickým zoomom a následne pokračuje digitálnym. Jediné tri tlačidlá sa nachádzajú na vrchu a ide o PLAY, zapínanie a vypínanie, a k tomu spúšť so zoomom. Dotykový displej obsahuje na rovnej ploche tlačidlo návratu s ikonkou domčeka. Nabíjanie je možné pomocou USB kábla a v balení je aj adaptér pre USB použiteľný do klasickej elektrickej siete. Vzhľadom na malé telíčko je veľké riziko výpad z ruky a tak je z boku šnúrka, samozrejme súčasťou balenia.

Coolpix s01
Nočná fotografia na koncerte. Hoci niektoré detaily sú veľmi pekné, zväčša sa fotoaparát chová ako každý iný bežný kompakt. Pre zachytenie dobrého snímku v zlých svetelných a neustále premenlivých podmienkach je skrátka nutné spraviť niekoľko záberov.

Praktický a nenáročný
Ovládanie je možné pomocou dotykového displeja a všetky hlavné funkcie sú prístupné cez stlačenú ikonu domčeka. Fotografovanie, nakrúcanie videa, rôzne režimy rýchlych úprav fotografii, to sú vlastne štandardné prvky každého fotoaparátu. Pri všetkej jednoduchosti vlastne ani neprekvapuje, že absentuje nastavenie kvality fotografií, alebo veľkosť videa. Skrátka fotíte ihneď, alebo nakrúcate ihneď. Pri videu vidíte na časomiere, koľko maximálne je možné nakrúcať. Pri fotení už takéto čísla nezobrazuje. Napriek softwarovému prepínaniu režimu fotografovania a kamery si po vypnutí prístroj pamätá posledný režim. Nepamätá si však napríklad nastavenie blesku. Ten je štandardne zapnutý podľa svetelných podmienok na automatiku. Vypína sa jednoducho kliknutím do ľavého dolného rohu dotykovej obrazovky na ikonu blesku, kde si vyberiete režim. Vzhľadom na jeho veľkosť a vlastnosti prenášateľnosti, ho prepravíte pokojne aj vo vačku, ako už zaznelo – špionážny fotoaparát. Zapínanie a vypínanie je bezproblémové, reaguje pomerne rýchlo. V tmavých podmienkach si bez blesku neporadí, respektíve nijako nezaostáva za bežnými fotoaparátmi rovnakého typu, pretože zachováva schopnosti bežne dostupných modelov. Fotografuje rýchlo a fotografie je možné pozerať buď po nafotení, alebo po stlačení fyzického tlačidla na vrchnej časti prístroja. Je drobný a určite nevhodný pre veľkých drevorubačov s hrubými prstami.

Fotenie Coolpix S01

Fotenie Coolpix S01

Fotenie Coolpix S01
Niekoľko fotografii z posledného Gurmán festu v Bratislave. Pri farebných fotografiách sa fotoaparát vyhrá viac a možno ostrejšími hranami. Tu je pár detailov z bežného neprofesionálneho fotenia. Tretia fotografia zobrazuje úspešný pokus o rozmazanie pozadia a priblíženie na pohár v nie ideálnych svetelných podmienkach.

Dotykový displej
Na túto veľkosť a pri mojich skúsenostiach má tento fotoaparát nezvyčajne dotykový displej. Ten má počas fotenia jedno aktívne miesto na prepínanie blesku a následne má tiež zameriavanie ostriacej časti, ktoré je možné dotykom prsta upravovať, presúvať, ale aj fotografovať. Dokonca som mal pocit, že pri blízkych objektoch, napríklad pri fotení textu, bola fotografia lepšie zaostrená pomocou spúšte klepnutím na dotykovom displeji. Pri fotení cez spúšť sa mi podarilo viac krát rozmazať fotografiu a ani pri podržaní sa nezaostrila tak čisto, ako pri dotykovom fotení. Túto funkciu je možné samozrejme vypnúť v nastaveniach.

Fotenie Coolpix S01
Fotografovanie textu cez klasickú spúšť (na štvrtý krát)

Fotenie Coolpix S01
Fotografovanie textu cez dotykovú spúšť (na prvý raz)

Blesk
Blesk sa prepína v dolnom ľavom rohu dotykového displeja. Štandardne je zapnutý a zapína sa aj po vypnutí a znovuzapnutí stroja. Na malý prístroj je dostačujúci. Celkovo má dva režimy. Nie je mu čo vytknúť, keďže si svoju úlohu na tomto prístroji plní svedomito.

Fotenie Coolpix S01 Fotenie Coolpix S01
Blesk z blízka a fotografia bez blesku na to isté miesto

Plusy:

  • Veľkosť: za plus aj mínus možno hodnotiť veľkosť. Sú ľudia, ktorí si prístroj kúpia práve pre malú veľkosť a schopnosť prepravy vlastne kdekoľvek. Do veľmi malého prístroja sa zmestilo naozaj dostatok miesta a stručne funkcií.
  • Interná pamäť: vzhľadom na fakt, že fotoaparát nemá možnosť rozšírenia pamäte o MicroSD kartu a ani nič podobné, ponúka priamo internú pamäť väčšiu ako 7 GB.
  • Dostatočné funkcie na dosah a rýchla obslúžiteľnosť
  • Dotykový displej
  • Nabíjateľnosť cez akýkoľvek počítať s USB 2.0 či USB 3.0
  • Slovenčina v jazykovej výbave
  • Farebné variácie pre mladých, keďže aj samotný dizajn a funkcie sú skôr pre mladých

Mínusy

  • Veľkosť: malá veľkosť môže byť aj na obtiaž. Napríklad pre hrubé prsty displej, prípadne pre veľkosť celého prístroja ľahšie vykĺzne z ruky. Samozrejme šnúrka je súčasťou balenia, ale človek je od prírody nešikovný a ruky máme všetci predsa deravé.
  • interná batéria: batéria je vo vnútri a nie je vymeniteľná. Akonáhle fotoaparát zlyhá vybitím batérie, ste viac menej stratení. Záchranou je však naopak akýkoľvek súčasný počítač. Na šťastie nemá slabú výdrž a tak sa dá naplniť aj pokojne celá interná pamäť.
  • možnosti nastavení: prístroj má pomerne obmedzené možnosti nastavení kvality snímkov, ich veľkosti, nastavení videa a ďalších.

Balenie
Balenie fotoaparátu obsahuje škatuľu v dizajne NIKON kompaktných fotoaparátov, USB kábel spájateľný s redukciou na EU zástrčky a zástrčkou, spolu so šnúrkou pripojiteľnou na fotoaparát, CD, manuál a dokumentácia. Samotný fotoaparát je už pri vyberaní akoby tou najmenšou časťou a zároveň najpodstatnejšou. Vyhotovenie fotoaparátu je z tvrdého plastu. Na spodku má otvárateľný otvor pre vkladanie kábla, výrobné čísla, výrobcu a nachádzajú sa tu aj dve nožičky na prípadné pokusy fotoaparát postaviť.

Coolpix S01
Fotografia nabíjačky pri žiarivke počas večera z blízka

Predná strana je tvorená objektívom NIKKOR 3X optický zoom s označením 4.1 – 12,3 mm 1:3.3 – 5.9. Zadná strana prístroja je vybavená veľkým dotykovým displejom a tlačidlom s ikonkou domčeka. Celkom vrch tvorí tlačidlo spúšte, tlačidlo zapínania a tlačidlo PLAY. Tlačidlo spúšte je pritom vybavené klasickými možnosťami približovania a odďaľovania.

Fotoaparát zapožičal predajca fotooptiky MegaFoto.sk

Fotografie v plnej kvalite
Všetky fotografie sú na: http://uloz.to/xc9aYcjS/nikon-coolpix-s01-zaujimavosti-zip
heslo:    zaujimavosti