Tichomorský ostrov Nauru, najmenšia ostrovná krajina sveta

0
2337

Ostrov Nauru leží v Tichomorí neďaleko Kiribati, nie tak ďaleko od Austrálie, ale inak stovky kilometrov okolo seba je izolovaný len Tichým oceánom. Kedysi bol fosfátovou veľmocou, dnes je najmenším ostrovným štátom sveta, ktorý len pred pár mesiacmi opäť prijali krajiny commonwealthu do medzinárodnej hospodárskej spolupráce po niekoľkých rokoch. Napriek tomu, že je ostrov tak ďaleko od Európy, II. svetová vojna sa mu nevyhla a dodnes môžete na ňom nájsť niekoľko bunkrov, diel a zbraní. Na ostrove žijú Nauručania spokojní so svojim životom, inak veľkí optimisti. Na ostrove žije aj Grey, Yu-Xing, Ding, taiwanský zverolekár, ktorý v tomto rozhovore viac priblíži život na ostrove.

Ak by si mal opísať ostrov Nauru len pár vetami, aké vety by to boli?
Je horúco, ale pofukuje pohodlný morský vánok. Ostrov je malý, ale s množstvom pamiatok na preskúmanie. Pacifický ostrov s jedinečným Nauru štýlom. Nauru je zabudnutý príjemný raj!

Aká je kriminalita, čo vláda v krajine, alebo ceny potravín a suvenírov?
Čo sa kriminality týka: V podstate si myslím, že zákony sú tu do značnej miery klasické. Krádežou alebo vraždou si určite koledujete o veľmi dlhý pobyt za mrežami. Neexistujú tu semafory, ale musíte sa riadiť pravidlami pre chodcov a obmedzením rýchlosti na 40 míľ za hodinu. A to aj napriek tomu, že na celom ostrove nemajú rýchlostný radar. Len si dávajte pozor, aby ste nepredbehli policajné vozidlo pred vami. Ale ak sa stalo, netreba sa báť, sú milí na zahraničných návštevníkov.
Nedávno som počul, že majú zaujímavý zákon v oblasti vzdelávania. Aby sa predišlo vynechávaniu dochádzky detí bezdôvodne, vláda ostrova Nauru stanovila rodičom pokutu vo výške 50 – 300 AUD alebo 2 až 3 dni vo väzení v prípade, ak ich deti vynechávajú školu bez upozornenia.

transfers

Čo sa cien potravín týka: Porovnanie s tým, čo máme doma (v Taiwane), by som povedal, že náklady na potraviny a nápoje sú tu vyššie 2 až 3 krát. Viac ako 90% tovaru sa na Nauru dováža z Austrálie, Fidži alebo zo zvyšku Tichomoria. Napríklad Coca Cola bežne stojí 330 ml okolo 1 AUD, ktorá v Taiwane stojí 50 až 60 centov. Cena jedla so sebou v čínskych reštauráciách, Nauruských alebo filipínskych obchodoch je okolo 4 až 5 AUD. Ak chcete naraziť na najviac prekvapivé ceny, choďte sa pozrieť na ceny čerstvej zeleniny v supermarketoch. To najlepšie, čo môžete urobiť, je siahnuť po morských plodoch. Rybári a ženy predávajú ryby, chobotnice, homáre popri cestách alebo na móle. Už za 5 AUD dostanete super čerstvé bonito alebo chobotnicu dlhú jeden lakeť. Ak máte šťastie môžete za zaujímavú cenu dostať aj tuniaka.
Čo sa suvenírov týka: So suvenírmi tu nie je problém. V najväčšom supermarkete Capelle tu nájdete Nauru tričká a krátke plážové. Dá sa v obchode s látkami vybrať a nechať ušiť čo potrebujete na želanie, košele, šaty na zákazku. Stáť to môže okolo 30-35 AUD a dostanete za to oblečenie v miestnom štýle. Hoci si počkáte tak 5 až 7 dní, myslím, že to stojí za to. Na pošte je viacero Nauru pohľadníc a už za 1 AUD ju je možné už aj so známkou poslať kdekoľvek na svete. Predávajú tiež viacero pekných známok s rôznymi témami, ako napríklad fregaty. K dispozícií sú dva obchody s darčekmi na ostrove, kde si môžete kúpiť rôzne veci, tlačené mapy Nauru a iné. Ak ale turisti budú hľadať nejaké remeslá, je potrebný sprievodca, aby toho ukázal viac.

II. WORLD WAR on NAURU

Ostrov je veľmi malý. Napriek tomu má cestnú sieť po ktorej sa premávajú motorky aj autá. Ak má niekto auto, je to luxus, alebo sa to dá finančne zvládnuť?
Áno, samozrejme. Počas môjho pobytu tu som videl roadster ako na ceste prekročil rýchlosť jeden alebo dvakrát. Tiež som počul, že stále viac ľudí kupuje ojazdené automobily z Japonska, ako sú Mitsubishi. Aj keď je to ojazdené vozidlo, stále vyzerá ako celkom nové s porovnaním so starými džípmi, ktoré tu sú. Naozaj zábavné je, keď vidíte hromadu šrotu, ktorá sa ledva vlečie a ono to je v skutočnosti staré hrdzavé dolámané auto, starý jeep, ktorý vás ešte aj predbehne. Väčšina ľudí tu jazdí motocyklom alebo autobusom. Nauru má rôzne veľkosti autobusov, ktoré sú určené na odvážanie detí do školy, pre ľudí do práce, do kostola, alebo pre nejaké zvláštne udalosti, ako je bingo či veľká párty. Do autobusu sa však väčšinou dostanú len zahraniční zamestnanci a hlavne miestni obyvatelia. Ak ste cudzinci a na ostrove len na pár dní, môžete popremýšľať o prenájme motocyklu alebo si to celé prejsť stopom.

cantilever

Vojna poznačila ostrov a to aj napriek tomu, že jej centrum bolo v Európe. Aké pozostatky II. Svetovej vojny nájsť na ostrove?
Pozostatky II. Svetovej vojny sú v podstate všade na ostrove. Pozdĺž pobrežia možno nájsť ešte aj dnes nejaké skrinky každých pár kilometrov. Ak sa chcete podrobnejšie venovať všetkému naokolo, môžete objaviť japonské delá ukryté medzi stromami, ktoré stoja rovno oproti ľudským obydliam. Pokiaľ sa vydáte do Buada okresu, kde je miesto najprístupnejšie, môžete nájsť bunker. K dispozícií je tu tiež staré japonské väzenie ukryté v lese, na caste do kopca Buada. Pred pár mesiacmi miestni obyvatelia našli ľudské kosti v jaskyni v okrese Anibare. Objavovať tu však môžete aj rôzne veľké bunker v rôznych okresoch, ale objavujte ich s miestnym sprievodcom.

Kompletný rozhovor nájdete na neoficiálnych stránkach ostrova na adrese NAURU.sk, ktoré vznikli aj s pomocou serveru Zaujimavosti.net