Venuša zo slovenskej 2 korunáčky je z Nitrianskeho Hrádku

0
2326
Venuša zo slovenskej 2 korunáčky je z Nitrianskeho Hrádku
Ohodnoť článok

Pôvodné slovenské mince, ktoré sme dlhodobo brali ako prirodzenú súčasť nášho života, zdobili významné archeologické nálezy na Slovensku. Na slovenskej dvojkorunáčke sa nachádzala postava ženy bez hlavy a rúk, ktorá sedela. Spomínate si? Zaujímavosťou tejto sochy bolo, že šlo o neolitickú plastiku ženy známu aj ako Hrádockú Venušu. Venuše boli zobrazené často s výraznými ženskými prednosťami a má ísť o jedny z najstarších prejavov umenia na našom území. Hrádocká Venuša má však od ostatných podobných sôch jednu zvláštnosť. Je jediná, ktorá sedí. Súčasťou jej nálezu bol aj malý stolček.

Nitriansky Hrádok a sediaca Venuša

Nitriansky Hrádok ako Slovenská Trója
Nitriansky Hrádok je obec, ktorá dnes tvorí súčasť mesta Šurany, rýdzo slovenského mesta, ktoré je svojim spôsobom aj hrdé na slovenský jazyk a históriou. Na rozdiel od viacerých okolitých obcí, tu maďarské nápisy nehľadajte. V samotnom Nitrianskom Hrádku je mimo zvyšky hradiska a miestny zaujímavý rybník priamo v obci zaujímavý aj pamätník venovaný práve významnému objavu plastiky. Obec poskytla viacero archeologických objavov, pre ktoré získala názov v úvodzovkách „Slovenská Trója“. Tomu najznámejšiemu vystavali pamätník do oblúka tvorený ťažkými kamennými blokmi. V strede stojí zväčšená replika slávnej sochy v zlatej farbe. Celá inštalácia sa nachádza v miestom menšom parku, ktorý je prekvapivo pokrytý trávou bez odpadkov, ba dokonca sú tu smetné koše. Z miesta má tak návštevník pocit, že si ho vážia nie len miestni, ale aj turisti. Sochu vytvoril akademický sochár Jaroslav Gubric zo Šurian, ktorý vytvoril viacero sôch spojených s históriou mesta Šurany a okolia.

Fotografia v článku je vyhotovená v smere k miestnemu pohostinstvu a spomínanému rybníku. Miesto na parkovanie nájdete v priestoroch v blízkosti mladých briez za pamätníkom, alebo v blízkom okolí. Obec má niekoľko starších domov zaujímavých architektonických prvkov, aj domy, ktoré už načal zub času.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ