Naprieč SLOVENSKOM s Jurajom Koreňom

0
4157

Z VÝCHODU NA ZÁPAD ZA JEDEN TÝŽDEŇ: 225 KM V NOHÁCH A 230
KM VZDUŠNOU ČIAROU.

Zdroj: Archív Juraja Koreňa

Juraj Koreň má za sebou ďalšie dobrodružstvo. Tentoraz ho absolvoval doma na Slovensku a v štýle hike & fly, teda peši a na paraglide, prešiel z Dukly na Devín. Zvládol to za sedem dní.

Najnáročnejšiu slovenskú turistickú magistrálu, Cestu hrdinov SNP, však Juraj úplne nekopíroval. Niektoré úseky si skrátil a v niektorých zase musel urobiť zachádzky. Počas celého prechodu mal na chrbte kompletnú výbavu, ktorá vážila 10 kg a z východu na západ sa mu podarilo premiestniť v priebehu jedného týždňa. Peši prešiel 225 km a vo vzduchu spravil dva prelety – 55 km a 175 km vzdušnou čiarou: „Rátal som pre istotu osem až deväť dní, nakoľko som sa vôbec nehnal, iba som si užíval krásu prírody a slobodu pohybu. Počasie však zaprialo a kľúčovú etapu sa mi podarilo preletieť za jeden deň, namiesto dvoch dní. A potom, už oddýchnutý, som nemal problém prekráčať 100 km za dva celé dni,“ zhodnotil Juraj svoj výkon po príchode na Devín.

Účastník Red Bull X-Alps 2019 si počas týždňa na cestách a v oblakoch užíval výhľady na celú krajinu a rozmanitosť prírody: „V priebehu 24 hodín som letel ponad Ďumbier, kde chlapci šliapali hore na skialpoch po snehu a večer som sa v okolí Nitry už prechádzal po kolená vysokou pšenicou a repkou. To bol zaujímavý rozdiel oproti mrazivým nociam a spiacej prírode pred tým.“ Aj napriek tomu, že Juraj neprešiel presnú Cestu hrdinov SNP, uctil si takto výročie ukončenia druhej svetovej vojny: „Zastavil som sa pri mnohých pomníkoch tých ťažkých časov. Aj mi prišlo clivo, koľko utrpenia si vieme my, ľudia, medzi sebou narobiť. A uvedomoval som si, že sloboda nie je samozrejmosť.“

Video a podrobnejšie informácie z celého Jurajovho prechodu si môžete pozrieť na webe RedBull.sk.

Čítajte tiež: