19 faktov o Hollywoode, ktoré ste možno netušili. Posledný vám vyčarí úsmev

0
5384

Nie je veľa ľudí, ktorí by nesúhlasili s tvrdením, že veľká časť populárnej kultúry bola a neustále je  ovplyvnená históriou Hollywoodu a jeho filmami, a to či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle.

V mnohých prípadoch, Hollywood vychovával mladú generáciu a prerozprával jej farbisté príbehy, na ktoré ľudia buď zabudli, alebo boli popisované len v histórii vysokoškolských učebníc alebo literárnych kurzov. Vďaka filmom sme mohli znovu zažiť bitku pri Termopylách medzi Peržanmi a Grékmi alebo sme mohli sledovať osud známych vynálezcov. Hollywood tak jednoznačne ovplyvňuje náš pohľad na niektoré historické a súčasné udalosti. Hollywood je však aj svetom fantázie. Aj tie najšialenejšie predstavy sa môžu stať skutočnosťou a my sa môžeme pozrieť do budúcnosti či fiktívnych svetov Pána prsteňov a pod. A keď už vravíme o továrni na sny, tak sa poďme rovno pozrieť na niekoľko zaujímavých faktov z jej histórie, ktoré nám aspoň kúsok poodhalia dvere do zákulisia toho magického sveta.


Tip redakcie: Divadelné ceny Thálie za rok 2016 si odniesli Kňažko, Vránová i Vojtek


 1. Wiliam Shakespeare patrí k načítanejším autorom na svete, ale vedeli ste, že jeho diela sú najčastejšie sfilmované literárne diela spomedzi všetkých spisovateľov? Raz darmo, láska a krvava pomsta sú dobrým sústom pre Hollywood.11259828 - william shakespeare - picture from meyers lexicon books written in german language. collection of 21 volumes published between 1905 and 1909.
 2. Keď už sme pri knihách, tak gróf Drakula je najčastejšou hororovou postavou, ktorá sa objavila na filmovom plátne.
 3. Teraz niečo pikantnejšie. Prvým filmom, ktorý zobrazuje sexuálny akt je Extase (1933). Vo filme hrá herečka Hedwiga Kiesler. Jej postava uteká od impotentného manžela, beží nahá lesom až nakoniec skončí v náruči mladého inžiniera v malej chate kde…

  Hedwig-Kiesler-610x765
  Foto: imdb.com
 4. A keď spomíname nahotu, tak prvou nahou postavou vo filme bola plavkyňa a herečka Annette Kellerman vo filme Dcéra bohov (1916).
 5. Prvý Afroameričan v hlavnej role bol Sam Lucas, ktorý bol obsadený do titulnej úlohy filmu Chata strýka Toma (1914).
 6. Nesmrteľný western zrodil množstvo hviezd, ale jednu nesmrteľnú a tou bol herec John Wayne. John Wayne totiž stvárnil najviac hlavných rolí v celej histórii Hollywoodu- bolo ich dokopy 153. Celkom úctyhodné čísle, nemyslíte.10419728 - usa - circa 2004: a stamp printed in united states of america shows famous american movies western actor john wayne, circa 2004
 7. A aký by to bol Hollywood bez jeho kultového nápisu v horách, ktorý dal meno celej továrni na sny. Ale viete ako tento nadpis vznikol? V roku 1923 sa Mark Sennett, Harry Chandler a Los Angeles Times dohodli na umiestnení nápisu s názvom „Hollywoodland“, ktorý bol neskôr skrátený na nami už poznaný „Hollywood“, aby tak spropagovali obchod s nehnuteľnosťami. Cena vyhotovenia bola 21000 dolárov.11941082 - hollywood, california - april 17, 2009: the hollywood sign, built in 1923, is one of the main landmarks of los angeles
 8. Podľa internetových stránok Filmové chyby, film s najväčším počtom chýb je Apocalypsa Now od legendárneho režiséra Francisa Ford Coppolu. V celom filme napočítali dokopy až 390 filmových prešľapov. Všimli ste si niektoré z nich? My nie.
 9. Thomas Edison vynašiel ako prvý pohyblivé obrázky, ktoré sa zobrazovali v malej krabici. Bol však proti tomu, aby sa premietali na veľkom plátne, pretože si myslel, že sledovanie obrázkov v pomere 1:1 je omnoho výhodnejšie. Nuž Thomas, máš smolu, kino je perfektné.
 10. Mary Pickfordova, ktorá spolu s Charlie Chaplinom, Douglas Fairbanksom a D. W. Griffithom založila v roku 1919 United Artists Corporation, je pravdepodobne prvou hollywoodskou filmovou hviezdou. Na jej vrchole v roku 1920 totiž týždenne zarábala 10000 dolárov. Na vtedajšie pomery to bola naozaj obrovská čiastka.
 11. Aj vy ste sa po tomto filme báli kúpania v mori? Áno, reč je o filme Čeľuste. Film od Stevena Spielberga bol prvým filmom, ktorý prekročil v zárobkoch magickú hranicu 100 miliónov dolárov.37757704 - auschwitz, poland - january 27, 2015: 70th anniversary of the liberation of german concentraction and extermination camp auschwitz
 12. Film Umučenie Krista je najzárobkovejším filmov, ktorý mal R-kové označenie. Zarobil 370782930 dolárov.
 13. Teraz aj kúsok z desivej časti ľudskej histórie. Adolf Hitler po uvedení filmu Spoveď nacistického špióna (1939) pridal na “zoznam smrti“ aj šéfa štúdia Warner Bros, Jacka Warnera.
 14. Éra čiernobielych filmov už síce skončila, ale niekedy ste film nemohli vidieť inak než čiernobielo. Vedeli ste, že film Kto sa bojí Virginie Woolfovej? (1966) bol najdrahším čiernobielym filmom v celej hollywoodskej histórii? Celkové náklady predstavovali 7500000 dolárov, a to hlavne vďaka honorárom hlavných hviezd, Elizabeth Taylor a Richarda Burtona.14520467 - ussr - circa 1960 postcard printed in the ussr shows actress elizabeth rosemond taylor, circa 1960
 15. Natáčanie filmu vie byť aj poriadne nebezpečné. Dôkazom sú mnohé odreniny či zlomeniny, o ktorých hovoria herci. Ale niekedy sa môže stať aj to najhoršie. Film, pri ktorom sa stalo najviac úmrtí bol fil Viking (1931). Počas nakrúcania zomrelo 27 ľudí zomrelo, vrátane režiséra a kameramana. Príčinou bola explózia lode, na ktorej sa natáčalo pri pobreží Newfoundlandu.
 16. Mejkap je neodmysliteľnou súčasťou filmov a niekedy je poriadne drahý. Najväčší rozpočet pre mejkap bol 1000000 dolárov za film Planéta opíc (1968) a pohltil takmer 17 percent z celkových výrobných nákladov filmu.
 17. Niekedy sa film nezaobíde bez poriadnych kulís. Najväčší krytý set bolo miesto pristátia UFO vytvorené pre film Stevena Spielberga Blízke stretnutie tretieho druhu.

  Close-Encounters-of-the-Third-Kind-610x458
  Foto: imdb.com
 18. Prvým filmom, ktorý sa natočil v Hollywoode bol film Kalifornia (1910) pod režisérskou taktovou D. W. Griffitha. Film bol melodráma o španielskej žene, ktorá má nemanželského syna s mužom, ktorý sa neskôr stane guvernérom Kalifornie. Film bol natočený v priebehu dvoch dní.
 19. A na záver: keď Horace a Daeida Wilcox v roku 1887 založili Hollywood dúfali, že sa toto miesto stane náboženskou obcou. Obaja ponúkli voľné pozemky pre všetkých záujemcov, ktorí sa chceli podieľať na výstavbe kostola v tejto oblasti. Nuž, človek mieni, pán Boh mení.