Apple predstavil svoj nový MacBook Pro a bolo sa opäť načo pozerať

0
2348

Nový MacBook Pro: Apple pred týždňom predstavil dva nové notebooky z línie MacBook Pro, ktoré svojim vylepšením posúvajú svet notebookov o krok vpred.

Oba nové modely 13-palcový a 15-palcový MacBook Pro budú dostupné v striebornej a šedej farbe. Novinkou, na ktorú sa upierajú všetky oči, je však dotykový panel, ktorý nahradil rad funkčných klávesov. Na notebookoch nájdete aj dotykový snímač odtlačkov prstov začlenený do tlačidla napájania. Mimo toho sa zväčšila plocha touchpadu, ktorá je dvakrát väčšia než v predchádzajúcich modeloch.


Tip redakcie: Vieme kam na Silvestra. Stavte na túto klasiku alebo skúste netradičné


Dotykový panel

Hlavnou hviezdou večera bol jednoznačne nový dotykový panel, ktorý nahradil rad funkčných klávesov ( F1, F2…).Panel je v podstate dotykový displej s vysokým rozlíšením, ktorý nahrádza staré rozloženie klávesnice a prináša tak nové možnosti, ktoré využijú kreatívny ľudia ale aj bežní užívatelia. Displej dokáže rozoznať akú aplikáciu práve používate a na základe toho sa jej prispôsobí. Napríklad ak na facebooku píšete správu, tak sa vám na displeji zobrazia emotikony alebo ak pozeráte video, tak sa vám zobrazia ovládacie prvky pre prehrávanie videa.

Dynamicky prispôsobivý panel tu už síce bol, ale ako obvykle, Apple ho posunul na novú a doposiaľ ešte nevídanú úroveň.

Nový displej sa chová v podstate takmer ako druhý monitor. Položky môžete pretiahnuť z hlavného displeja do nového, a to pohodlne za pomoci dotyku.


Tip redakcie: Uvidíme najväčší „supermesiac“ za posledných takmer 70 rokov


„Toto je niečo, čo úplne pohltí predstavivosť užívateľa a bude veľkým odlišujúcim znakom Apple produktov od ostatných značiek,“ povedal Werner Goertz, riaditeľ výskumu v spoločnosti Gartner. „Nový displej tak umožňuje nielen Applu, ale aj ostatným vývojárom vytvárať vlastné aplikácie, ktoré budú viac interaktívne a ľahšie prístupné“.

Macbook pro

Nový MacBook Pro je vylepšený z každého uhla

Mimo dotykového panela prišiel americký gigant s medzigeneračným vylepšením. Nový 13-palcový MacBook Pro má hrúbku 14,9 mm, čím je o 17 percent tenší než jeho predchodca. Taktiež váži o pol kila menej než predchádzajúce verzie.

15-palcový nový MacBook Pro je hrubý 15,5 mm, a rovnako ako u jeho menšieho súrodenca aj on znížil svoju hrúbku o 14 percent než mali jeho predchodcovia a zhodil pol kila na váhe. Oba modely majú taktiež vylepšenú verziu „butterfly“ klávesnicu, ktorú Apple predstavil už pri svojom 12-palcovom MacBooku. Vylepšenia sa dočkala aj digitálna asistentka Siri. Viacerí používatelia sa potešia štyrom Thunderbolt USB-C portom, ktoré môžu byť použité pre celý rad úloh, vrátane nabíjacej jednotky.

Výhodou viacerých portov je aj to, že naraz môžete využívať dva 4K displeje, fotoaparát s rozlíšením 4K a externé disky čím rozšírite silu a možnosti tohto skvelého zariadenia.

Apple MacBook Pro MF839SL/A môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Nový MacBook Pro: Jasnejší, rýchlejší, hlasnejší

Vylepšením prešiel u MacBookov aj klasický displej. Tak napríklad, displej na novom 15-palcovom modeli je o 67 percent jasnejší a ponúka o 67 percent vyšší kontrastný pomer a o 25 percent viac farieb.

Nový 15-palcový MacBook Pro beží na šiestej generácii procesorov Intel Core i7 quad s pamäťou 2133 MHz. V prípade grafiky má Radeon Pre grafiku založenú na AMD Polaris architektúre. Grafický výkon je 2,3 krát rýchlejší než tomu bolo u predchádzajúcej generácii tohto notebooku. Pevný disk ma 2 TB úložného priestoru a je o 50 percent rýchlejší. V prípade reproduktorov sa dvojnásobne zväčšil dynamický rozsah.

13-palcový model beží na šiestej generácii procesorov Intel i5 alebo i7, ktoré majú pamäť 2133 MHz, rovnako ako u väčšieho súrodenca. Do výbavy sa mu dostala ešte Intel Iris grafika spolu s rovnakým radom reproduktorov.

Apple tak znova ukázal, že dokáže udávať nové trendy na poli technológie a už teraz sa môžeme tešiť, ako zareagujú jeho konkurenti.

Čítajte tiež:

Tajomstvo fínskej sauny

Pre brexit odkladá Deutsche Bahn predaj divízií Schenker a Arriva