Pre globálne otepľovanie „ožívajú“ nebezpečné choroby

0
2288

Nebezpečné choroby, ktoré môžu zabiť:

Globálne otepľovanie so sebou prináša mnohé riziká a nebezpečné choroby. Najnovšie na zoznam pribudli aj rôzne staré i nové choroby šíriace sa v kedysi bezpečných oblastiach. Čo nás môže ohroziť?

Rozmrazený antrax

V júli zomrelo na Sibíri na nakazenie antraxom dvojtisícové stádo sobov. Nakazilo sa aj niekoľko ľudí. Odkiaľ sa tam antrax vzal? Zdá sa, že pôvodcom bola 75-ročná mŕtvola soba, ktorá sa v neobvykle teplom letnom počasí rozmrazila.


Zika ubzikne z trópov

Prenášačmi tohto vírusu, nebezpečného najmä pre tehotné ženy, sú komáre z rodu Aedes aegypti. Žijú v mestách, sú aktívne cez deň a na rozmnožovanie im stačí extrémne malé množstvo dažďovej vody. V súčasnosti sa vyskytujú hlavne v trópoch, to sa ale časom môže zmeniť.

Vedci sa domnievajú, že najväčšie nebezpečenstvo by hmyz mohol predstavovať pre budúce suché oblasti, v ktorých budú ľudia zbierať dažďovú vodu – ideálne prostredie pre rozmnožovanie komárov.

mosquito-542156_1920Vírus zika a výstrahy pre turistov

Choroby, čo môžu „vstať z mŕtvych“

V permafroste sa toho ukrýva viac, než len antrax. Minulý rok objavili výskumníci na Sibíri 30-tisícročný vírus, ktorý bol stále nákazlivý. To vyvolalo otázky, aké nebezpečné choroby z minulosti či úplne neznáme vírusy by v zamrznutej pôde mohli prežívať. Obavy stupňuje aj ťažba v kedysi zamrznutých oblastiach Sibíri, ktorá by spiace mikróby mohla „vyrušiť zo spánku“.


Choroby prenášané kliešťami tiahnu na sever

S otepľovaním Zeme si kliešte zrejme nájdu iný domov a donesú so sebou aj choroby. Príkladom je babezióza, ktorá sa rozšírila už aj na území Slovenska. Z juhu na sever sa presúvajú aj kliešte prenášajúce lymskú boreliózu.

south-africa-1111915_1920

Cholera je vážna hrozba

Smrteľná cholera sa šíri prostredníctvom nakazenej vody. Do nových oblastí sa môže dostať vďaka povodniam spôsobených otepľovaním. Dariť sa jej bude aj v suchých oblastiach so stojatými vodami. Keďže cholere sa darí v teple, globálne otepľovanie jej nahráva do karát. Mnoho vedcov ju uvádza ako najväčšiu a najreálnejšiu hrozbu spomedzi spomenutých chorôb.

Prečítajte si čo zabíjalo v americkom vodnom parku

Prečítajte si, ktorá choroba je smrtiaca, ale nie nákazlivá


Zdroj:http://www.livescience.com/55632-deadly-diseases-emerge-from-global-warming.html

ZANECHAŤ ODPOVEĎ