Viete, čo si predstaviť pod pôžičkou bez registra

0
1411
Zdroj: fizkes / Shutterstock.com

Mnohí ľudia aj doposiaľ žijú v mylnej predstave toho, že poskytovateľov pri tomto type pôžičky nezaujíma register dlžníkov a práve preto je vhodný takmer pre kohokoľvek. Bankovým aj nebankovým spoločnostiam však táto povinnosť vyplýva zo zákona, nahliadanie do zoznamov je tak bežnou súčasťou každej jednej žiadosti.

Pôžička bez registra nie je tak úplne tým, za čo ju väčšina považovala. Určite ste už o tejto možnosti počuli a možno ste doteraz ani len o takomto označení nevedeli. Ako si tento typ pôžičky ale teda vysvetliť a kto o ňu môže vlastne požiadať?

Vysvetlenie pojmov

Toto označenie je z hľadiska vyhľadávania lákavé, prakticky ale znamená len jedno. Tento typ je oveľa prístupnejší a môžu oň požiadať aj klienti s evidenciou v spomínanom registri. Aj v tomto prípade dochádza k nahliadnutiu do zoznamu podľa stanoveného zákona, tu sa síce táto evidencia nekončí zamietnutím, no výnimkou nebudú striktnejšie stanovené podmienky. S ponukou pôžičky bez registra sa stretnete pri nebankových inštitúciách a volia si ju najčastejšie tí, ktorí prvotne v banke neuspeli. Kedy však dôjde k zamietnutiu žiadosti v banke?

Zamietnutie žiadosti

Najčastejšími dôvodmi odmietnutia sú teda najmä tie, keď klient nevie reálne pokryť svojím príjmom splácanie mesačných splátok, nemá dobrú platobnú históriu, nedokáže potvrdiť svoj príjem či jeho meno sa nachádza vzmienenej evidencii omeškaných platieb. Mnohým spoločnostiam posudzovanie bonity (schopnosti klienta splácať) umožňuje úverový register, kde sa tieto údaje o klientoch uchovávajú po dobu piatich rokov od konečného splatenia. Zo súčasnej legislatívy totiž vyplýva, že licencované spoločnosti sú povinné posudzovať každého klienta pomocou jednotlivých registrov a majú tak prístup k informáciám ako napríklad koľko splácate pôžičiek a či ste sa s nejakou splátkou už niekedy omeškali.

Dôraz na overenie ponuky

Nebankové spoločnosti umožňujú mnohým požiadať si o pôžičku či konsolidáciu a sú často jediným riešením pre tých, u ktorých banka žiadosť zamietla či už z dôvodu nespĺňania kritérií alebo toho, že sa daná osoba nachádza v zozname dlžníkov. Ponuky týchto poskytovateľov sú často bezúčelové, ľahko dostupné a s možnosťou vybaviť si pôžičku aj online. Všímať si však treba každú jednu ponuku, spraviť si porovnanie a vybrať tú, čo vás najmenej zaťaží.

Zjednodušenie vyhľadávania

Nájsť medzi takým počtom pôžičku priamo na mieru vašim platobným možnostiam býva často náročné. Obzvlášť na internete je nespočetné množstvo týchto spoločností a všetky garantujú tie najlepšie služby. Nie vždy ale toto býva pravidlom, pomerne ľahko môžete naraziť aj na temné stránky internetu a nepríjemne doplatiť na podvodníkov. V tomto prípade je kľúčové upriamiť sa na osvedčenú ponuku overených poskytovateľov. Dnes už nemáte problém nájsť ich porovnanie. Napríklad pomocou finančného portálu získate jednoduchý prehľad o tom, čo je aktuálne dostupné zo strany nebankových spoločností.

Posudzovanie rizikovosti klienta

Mnohé pôžičky bez prihliadania na register veriteľov sa radia k tým, ktoré sú vhodné pre každého. Posudzovanie žiadostí je veľmi individuálne a jednotlivé ponuky spoločností sa môžu značne líšiť. Mnohé tak aj výšku úrokov vedia zohľadniť podľa aktuálnych príjmov. Pri vybavovaní práve tohto typu musíte počítať teda s tým, že keď už sa raz nachádzate v evidencii omeškaných platieb či nespĺňate stanovené podmienky, pri ďalšej pôžičke už natrafíte na značné obmedzenia. Poskytovatelia totiž potrebujú zábezpeku toho, že budete spĺňať všetko dohodnuté, čo sa odrazí na zvýšení úrokov. Finančný obnos tak je prístupný aj nezamestnanému človeku, ten ale musí rátať s tým, že bude patriť do rizikovej skupiny, a to sa odrazí aj pri celkovom vybavení pôžičky.

Pôžička bez registra je tak riešením najmä pre tých vo finančnej tiaži, pričom nutne potrebujú určitý obnos peňazí a nemajú iné riešenie. Vždy treba dávať pozor, týchto ponúk je v súčasnosti neúrekom a mnohé predstavujú riziká. Práve od toho sú tu finančné portály ako napríklad Hyperfinancie.sk, ktoré porovnávajú jednotlivé možnosti a zverejňujú len osvedčených poskytovateľov so zárukou korektného jednania.

Čítajte tiež: