Chrápanie môžete poraziť päť minútovým cvičením

2
7668

Ako prestať chrápať

Mike Dilkes je patrónom chrápajúcich, majákom, ktorý ukazuje cestu nám úbohým dušiam, ktorí trpia prerušovaným spánkom i výčitkami našich milovaných a sú terčom mnohých vtipov.

Chrápanie však zábavné nie je. Ničí vzťahy, kariéry a v extrémnej forme môže dokonca aj zabíjať. Doktor Dilkes, primár chirurgického oddelenia ORL v londýnskej nemocnici Sv. Johna a sv. Elizabeth preto tvrdí, že by sme sa mali konečne prebudiť.

11275880 - couple in scvhlafzimmer. husband snores loud and unpleasant.

Chrápanie je epidémia

A má vážne následky na ľudské zdravie. Ak sa nelieči, môže prerásť do spánkového apnoe, pri ktorom sa znižuje hladila kyslíka v krvi a ktoré odborníci spájajú s impotenciou, stratou koncentrácie, problémami s pamäťou, cukrovkou, zvýšeným krvným tlakom a, čo je najvážnejšie, aj infarktom uprostred noci. Z tohto pohľadu je chrápanie vlastne taký hlasný zabijak.

Chrápe 40 percent mužov nad 30 rokov a 2 percentá z nich majú spánkové apnoe. Nie je to však výhradne iba mužský problém. Pätina žien chrápe tiež. Údaje sú v skutočnosti pravdepodobne ešte vyššie, keďže spoločnosť sa téme chrápania veľmi nevenuje.


Tip redakcie: Otestujte sa a zistite či trpíte nedostatkom spánku


Tým z nás, ktorí tvrdia, že s chrápaním nevedia nič urobiť, odkazuje Dilkes, že je to vôľou ovládaný zvyk podobne ako pitie či fajčenie.

„Nie zvyk, ktorý si vedome vyberáme, ale vieme ho aspoň ovplyvniť,“ vysvetľuje.

33766358 - close up of african woman with white teeth smiling and sticking tongue out

Ako prestať chrápať? Stačí cvičiť

A pritom nám môže pomôcť jedno revolučné riešenie, ktoré navrhol – cvičenie jazyka a hrdla  na posilnenie štruktúr v krku, ktoré spôsobujú chrápanie.

Síce to nevylieči tých, ktorí chrápu zo zdravotných dôvodov, napríklad po úraze nosa alebo pre zväčšené krčné mandle, ale ostatným môže pomôcť zbaviť sa tohto zlozvyku alebo aspoň znížiť decibely. Vzhľadom na to, že priemerné chrápanie má 60 až 100 decibelov, čo je porovnateľné s domácim vysávačom, akékoľvek zníženie hlasitosti je pre unavené uši ako rajská hudba.

Celý tréning sa skladá z troch cvičení a každé je určené na konkrétnu časť úst respektíve krku – jazyk, mäkké podnebie a spodná časť hrdla. Jazyk treba cvičiť stáčaním dozadu k mäkkému podnebiu a následným dotýkaním sa horných zubov zvnútra. Pri rozťahovaní úst sa zase napína mäkké podnebie. Najideálnejšie je otvoriť ústa čo najširšie (ako pri prehliadke u lekára) a vydržať tak 20 sekúnd. Spodná časť hrdla, takzvaný orofarynx sa dá najlepšie trénovať vyplazovaním jazyka čo najďalej. Pritom sa zhlboka nadýchneme a vydávame ostrý zvuk (akoby sme kloktali vzduch) asi 30 sekúnd.


Tip redakcie: Aj malý nedostatok spánku si naše telo pamätá


Celé cvičenie netrvá viac ako päť minút a je to ideálny spôsob ako prestať chrápať. Tí, ktorí sú priveľmi leniví, aby pravidelne absolvovali celý program, môžu vyskúšať aspoň skrátenú dvojminútovú verziu.

Cvičenie by vám malo výrazne pomôcť. Ku chrápaniu dochádza preto, lebo v noci sa všetko uvoľní. Zabrániť tomu môžete zvýšením svalového napätia.

Chrápanie sa dá riešiť tromi spôsobmi, v závislosti od príčin. Operácia uvoľní nosné štruktúry, zmenší krčné mandle alebo napne mäkké podnebie. Okrem toho existujú rozličné pomôcky ako napríklad špeciálna sánková dlaha, ktorá tlačí dopredu spodnú sánku, či maska na dýchanie, ktorá tlačí vzduch cez hrdlo a drží ho tak otvorené.

„Treťou možnosťou je schudnúť,“ tvrdí doktor Dilkes.

 „Mnohí si chrápanie spôsobujú sami, predovšetkým vlastnými chybami a nesprávnym životným štýlom. Z tohto pohľadu je to teda iba zvyk,“ vyhlasuje. „Faktom totiž je, že ak ľudia schudnú, prestanú piť alkohol, zlepšia si fyzickú kondíciu a začnú cvičiť, chrápať prestanú.“

Viac si môžete prečítať v Dilkesovej knihe.

Čítajte tiež:

8 zásad Talianov ako dosiahnuť La Dolce Vita. Z cestovín sa nepriberá

Historickí zvrhlíci. Aleister Crowley

Rachel Brathen – žena, ktorá premenila svoju popularitu na Instagrame na pomoc iným


Zdroj:http://www.telegraph.co.uk/men/health/simple-workout-will-stop-snoring-improve-sleep/

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ