Aj malý nedostatok spánku si naše telo pamätá

0
2102

Zvyknete vravievať, že zavrieť oči aspoň na pár hodín je vždy lepšie, než nejsť spať vôbec? Zdá sa, že nová americká štúdia potvrdzuje skôr opak. Účastníci štúdie, ktorí dva týždne spali každú noc len 6 hodín, boli rovnako unavení ako tí, ktorí dve noci nespali vôbec.

nedostatok spanku

48 dobrovoľníkov každé dve hodiny počas dňa podstúpilo test na posúdenie kognitívnych schopností a reakčného času. Odpovedali tiež na otázky ohľadom ich nálady a pocitu únavy. Zhodnotenie výsledkov ukázalo, že tí mierne nevyspatí mali rovnako zlé výsledky ako ich kolegovia, ktorí nespali vôbec. Navyše osoby po dvoch dňoch bez spánku si zhoršenie svojho stavu uvedomovali, zatiaľ čo druhá skupina nemala pocit, že by niečo nebolo v poriadku.

V žiadnom prípade to neznamená, že noc bez spánku je lepšia než 6 hodín spánku! Znamená to, že dávkovaný malý nedostatok spánku počas dlhšieho obdobia sa akumuluje a nakoniec sa vyrovná efektu celej prebdenej noci. Mali by sme si na to spomenúť v noci, keď odsúvame spánok, lebo „tá jedna hodinka hore-dole nič nezmení“.

Pravdepodobne aj veľmi mierna spánková deprivácia môže ovplyvniť neurobehaviorálne funkcie.

Subjekty, ktoré si neboli vedomé poklesu svojich kognitívnych funkcií, nepopisovali zvýšenú únavu, alebo ju popisovali oveľa miernejšie než skupina, ktorá dve noci nespala. Vieme teda reálne odhadnúť, koľko spánku potrebujeme?

Iná štúdia už dokázala, že ľudia často nadhodnocujú dĺžku svojho spánku. (Napr. keď si myslíte, že ste spali 7 hodín, mohlo to byť aj len 6.)

Na záver pri porovnaní s osobami, ktoré spali každý deň 8 hodín, sa preukázalo, že u nich sa nevyskytovali žiadne nepriaznivé účinky na kognitívne funkcie.

To je zatiaľ prvá štúdia, ktorá skúma akumulatívny efekt nedostatku spánku. Vzorka účastníkov je síce malá, ale výsledky môžu slúžiť na pokračovanie a navrhnutie ďalších podrobnejších a rozsiahlejších štúdií.

Zdroj: sciencealert.com