Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo vlci vyjú na Mesiac? No pravdou je, že nevyjú. Ide o bežný mýtus, ktorý hovorí, že vlci vyjú počas splnu. Neexistujú však žiadne dôkazy, ktoré by toto správanie spájali s mesačnými fázami.
Napriek tomu je oveľa pravdepodobnejšie, že vlka budete počuť zavýjať počas noci ako počas dňa. Vlci sú nočné zvery a cez deň spia. Keď Slnko zapadne, pohybujú sa a lovia. V priebehu tisícročí ako si ľudia všimli nočné zavýjanie vlkov si toto spojili práve s mesiacom a tak vznikol tento mýtus.
Ak to nemá nič spoločné s mesačnými fázami, prečo potom vlci vyjú? Existuje niekoľko rôznych dôvodov. Vlci často zavýjajú, aby povedali svojej svorke, kde ich nájde. Rovnako ako psy, aj vlci sú spoločenské zvieratá. Ak sa oddelia, vytie im môže pomôcť nájsť jeden druhého.
Zavýjanie plní svoj účel aj pri love. Ak vlk nájde veľkú korisť, môže zavýjať a požiadať o pomoc svoju svorku. Ostatní vlci rozpoznajú volanie a pribehnú v nádeji, že sa podelia o jedlo.
Vlci niekedy zavýjajú ako varovanie pre ostatné psovité šelmy na ich území. Aj keď sú vlci spoločenskí, nie sú príliš priateľskí k tým, ktorí sú mimo ich svorky. Ak vlk, ktorý cestuje sám, počuje zavýjanie svorky, vie, že vstúpil do ich oblasti.
Už ste niekedy videli obrázky vyjúcich vlkov? Ak áno, možno viete, že pri tom často mieria ňufákom k oblohe. To je ďalší dôvod, prečo si veľa ľudí myslí, že vlci vyjú na Mesiac. Odborníci však tvrdia, že skutočným účelom je, aby sa zvuk preniesol ďalej.