Prečo myši milujú syr a čo ak je to len mýtus?

0
1731

Niektorí ľudia si myslia, že vedia o zvieratách všetko, napríklad aj to čo radi obľubujú. Každý vie, že zajac ma najradšej mrkvu, pes kosť a myši…syr? Ale, majú myši skutočne najradšej syr? Poďme sa na to pozrieť.

Presvedčenie, že myši majú radi syr existuje už pomerne dlho, možno si spomeniete aj na rozprávku Tom a Jerry, kde sa Tom snažil vylákať Jerryho na kúsok syra.

Väčšina myší však nie sú roztomilé kreslené postavičky. Myši sú konkrétne hlodavce. Ako väčšina hlodavcov, aj myši sa zvyčajne živia ovocím, zeleninou a obilninami. Najmä preto, že tieto potraviny vedia vo svojom obydlí zaobstarať najjednoduchšie. Avšak, rovnako ako iné hlodavce, myši môžu a budú jesť takmer čokoľvek. To zahŕňa hmyz, iné zvieratá a … áno … dokonca aj syr! Uprednostnili by ho však pred inými potravinami? Podľa niektorých vedcov, pravdepodobne nie.

Po prvé, syr nie je typ potravy ľahko dostupný v oblastiach, kde zvyčajne žijú myši. Neboli by teda vystavení syru tak často – aspoň nie dosť často na to, aby si k nemu vypestovali osobitnú lásku.

Okrem toho majú myši veľmi citlivé nosy. Ostré, štipľavé pachy väčšiny syrov by pravdepodobne mali tendenciu skôr odohnať myši, než ich prilákať.

Napokon, vedecké štúdie ukázali, že myši majú tendenciu uprednostňovať potraviny s množstvom cukru. Syr pozostáva z bielkovín, ktoré zvyčajne nie sú sladké. Preto je pravdepodobnejšie, že chytíte myš do pasce nastraženej malým kúskom čokolády než kúskom syra.

Dobre, takže myši nemajú radi syr. Odkiaľ sa potom vzal tento mýtus? Na túto otázku neexistuje žiadna odpoveď. Mnohí si však myslia, že sa to vracia k spôsobu, ako ľudia kedysi skladovali svoje jedlo. Pred rokmi ľudia skladovali obilie v sklenených nádobách a mäso zavesené vysoko. Syr býval položený na polici. Vďaka tomu sa stal ľahkým cieľom pre nevítaných návštevníkov špajze, vrátane myší.

Dnes je viac potravín ľahko dostupných. To znamená, že myši oveľa častejšie pôjdu po veciach, ktoré majú radi, ako je cukor a obilniny. Viac syra pre nás 🙂

Čítajte tiež: