Je telepatia skutočná?

0
1820

Stalo sa vám niekedy, že ste sa pozreli jeden na druhého a vedeli čo si ten druhý myslí? Najčastejšie takáto situácia nastane pokiaľ trávite s niekým veľa spoločného času. Za ten čas sa tak dobre spoznáte, že nie je prekvapením, že si navzájom priam čítate myšlienky.

Telepatia je schopnosť komunikovať iba pomocou mysle. Veríte, že je to možné? Názory sa v tejto téme rozchádzajú. Mnohí hovoria, že telepatia patrí len do sveta sci-fi. Iní tvrdia, že ide o špeciálnu schopnosť.

Mnoho ľudí sa pokúšalo dokázať, že telepatia je skutočná. Väčšina týchto pokusov zahŕňala ganzfeldov experiment. Ganzfeldov experiment je pseudovedecká technika používaná v parapsychológii na testovanie mimozmyslového vnímania u jednotlivcov. Ganzfeldove experimenty patria k najnovším v parapsychológii na testovanie telepatie. Pri tomto teste je jedna osoba odrezaná od vizuálnej stimulácie na niekoľko minút. Iná osoba sa danej osobe snaží poslať informácie prostredníctvom mysle. Niekedy majú ľudia, ktorí skúšajú ganzfeldov experiment, halucinácie. Nič však nepochybne nedokázalo, že telepatia je skutočná.

V posledných rokoch však vedci hľadali iné spôsoby, ako umožniť telepatiu. Konkrétne sa o to pokúsili pomocou technológie. V roku 2014 tím výskumníkov uskutočnil jeden takýto experiment, ktorý sa ukázal ako úspešný.

Ako tento experiment fungoval? Najprv si jedna osoba (odosielateľ) zvolila text správy. V tomto prípade zvolila slová „Hola“ a „Ciao“. Slová preložila do binárneho jazyka. To znamená, použila sériu jednotiek a núl na vyhláskovanie každého slova. Odosielateľ, ktorý bol v Indii, komunikoval túto binárnu správu senzorom EEG pripojeným k pokožke hlavy.

Senzory následne poslali správu cez internet do troch špeciálnych náhlavných súprav (headsetov) vo Francúzsku. Išlo o náhlavné súpravy TMS , ktoré stimulujú neuróny v mozgu. Každý headset nosila iná osoba (prijímač). Headset spôsobil, že „prijímač“ videl záblesky svetla, z ktorých každý znamenal buď jednotku alebo nulu. Nakoniec príjemcovia správu aj preložili. Celý proces trval asi 70 minút.

Je teda telepatia skutočná? V istom zmysle áno – ale umožňuje to technológia, nie špeciálna schopnosť. Pokiaľ ide o prirodzenú telepatiu, možno sa nikdy nedozvieme pravdu. Dnes neexistujú žiadne spoľahlivé dôkazy, ktoré by poukazovali na jej existenciu.

Čítajte tiež: