Čo skutočne spôsobuje tmavé kruhy pod očami

0
1080

Už sa vám stalo, že ste sa zobudili po siedmich – ôsmich hodinách spánku s kruhmi pod očami? Zatiaľ čo mnohí veria, že ich spôsobuje práve nedostatok spánku, nie je tomu úplne tak.

Existuje veľa rôznych dôvodov, prečo sa objavujú tmavé kruhy, ale na rozdiel od všeobecného presvedčenia, únava v skutočnosti nie je jednou z hlavných príčin. Podľa odborníkov nedostatok spánku nespôsobuje tmavé kruhy, ale zveličuje ich vzhľad.

Čo teda skutočne spôsobuje tmavé kruhy pod očami?

Podľa odborníkov sú tmavé kruhy obyčajne jednoduchou hyperpigmentáciou, ktorá je spôsobená genetikou. Jedinci ázijského a afrického pôvodu sú náchylní na hyperpigmentáciu pod očami, pretože existuje bežná genetická vlastnosť veľmi tenkej pokožky dolných viečok to umožňuje žilám presvitať, čo má za následok tmavší vzhľad. Dermatológ Dr. Dennis Gross uvádza, že ak stlačíte pokožku, natiahnete ju a zostane hnedá, znamená to, že máte problém s pigmentom.

Diéta, slnečné žiarenie a počasie môžu prispieť k tmavým kruhom

Hyperpigmentácia môže byť tiež spôsobená inými faktormi ako genetika, ako je strava, slnečné žiarenie a dokonca aj počasie. Úlohu môže zohrávať aj vek. Pretože s pribúdajúcim vekom sa pokožka stáva priehľadnejšou, cievy sú výraznejšie. Inými slovami, ako starnete, vaša koža sa stenšuje, čo znamená, že s väčšou pravdepodobnosťou okúsite hyperpigmentáciu.

Fajčenie je ďalšou hlavnou príčinou hyperpigmentácie a tmavých kruhov pod očami. Výskum ukázal, že fajčenie cigariet, ale aj to pasívne zhoršuje tmavé kruhy, rovnako ako nadváha a vysoký obsah cholesterolu alebo triglyceridov. V podstate všetko, čo urobíte, aby ste sa stali zdravšími, bude mať vo vzhľade tmavých kruhov určitý rozdiel. Aj keď existujú aj iné spôsoby, ako sa môžete pokúsiť zbaviť kruhov pod očami, prvým krokom môže byť venovanie pozornosti celkovému zdraviu.

Čítajte tiež:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ