Prejde vaše rúško testom so sviečkou?

0
1972

Zatiaľ čo názory na nosenie rúška sú odlišné, povinnosť nosiť ho už nie je predmetom diskusie. Tu však vzniká ďalšia otázka, aký druh rúška alebo respirátora je najlepší? Našťastie nám obľúbený „vedec“ Bill Nye pomohol tento problém rozlúsknuť, pomocou testu so sviečkou. Nye ukázal čo sa stane ak sa človek so správne nasadeným respirátorom N-95 pokúsi sfúknuť sviečku. Spojler, sviečka nezhasne.

Tento pokus znázorňuje ako veľmi málo vzduchu a sekrétov dýchacích ciest je možné prenášať osobnými ochrannými prostriedkami na úrovni nemocnice.

Ako to popisuje Nye, kvalitná ochrana blokuje ,,častice z vášho dýchacieho systému, aby sa nedostali do môjho dýchacieho systému.“ Ale čo obyčajné rúška?

Bill Nye face mask candle test

Ako efektívne je textilné rúško, šatka, alebo doma vyrobené rúško?

Nye v druhom videu otestoval aj tieto bežné masky. Skoro všetky, ktoré testoval prešli sviečkovým testom s výnimkou voľného šálu. K účinnosti rúška či masky samozrejme prispieva množstvo faktorov, ale test so sviečkou je dobrý začiatok.

Niektorí však túto metódu spochybňujú. Dr. Abraar Karan sa vyjadri: ,, Schopnosť sfúknuť sviečku môže byť dobrým meradlom priepustnosti vašich častíc pri vydychovaní, ale nie som si istý či je možné spoliehať sa na účinnosť tohto testu pokiaľ ide o aerosóly vypúšťané pri normálnom rozprávaní alebo kašli.“ Amy Price, vedecká pracovníčka Standforského laboratória je toho názoru, že síce vám test nepovie ako efektívne je vaše rúško, ukáže vám aspoň to, či je váš typ ochrany totálnym zlyhaním.

Ďalši typ ako si overiť efektívnosť vášho rúška je preskúmať materiál a počet nití. Amy Price odporúča natiahnuť rúško a podržať ho pod svetlom, napríklad baterkou alebo telefónom. Ak cez rúško vidíte, je to zle znamenie.

Zostaňte zdraví!

Čítajte tiež:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ