Ako si jednoducho vyrobiť domáce mydlo na ruky

0
453

Zamyslite sa nad tým, koľkokrát si umývate ruky v daný deň.  Teraz vynásobte toto číslo počtom osôb vo vašej domácnosti. Toto číslo teraz vynásobte počtom dní v roku. To je veľa mydla…nemyslíte?

Či už chcete ušetriť nejaké peniaze, znížiť svoj podiel na produkcii plastov (super!), alebo znížiť množstvo syntetických prísad a chemikálií u vás doma, výmena konvenčného mydla na ruky za domácu verziu  môže pomôcť na všetkých frontoch. (Je to tiež zábavka pre deti.)

Ak si myslíte, že je to zbytočne komplikované, budete milo prekvapení aké ľahké je si takéto mydlo vyrobiť. Prevedieme vás presnými krokmi.

Čo na to potrebujete:

  1. Vodu (najlepšie destilovanú alebo filtrovanú).
  2. Fľašu tekutého mydla rastlinného pôvodu.
  3. Éterické oleje podľa vášho výberu. (Tip: Mäta pieporná, grapefruit, citrón, eukalyptus, pomaranč, citrónová tráva a levanduľa sú skvelé možnosti, pretože majú prirodzene antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Okrem toho zanechávajú vašu pokožku voňavú, sviežu a čistú.)
  4. Hydratačný olejový nosič (ako olivový olej, jojobový olej, hroznový olej alebo kokosový olej).
  5. Dávkovač mydla s pumpičkou. (Môžete si kúpiť online alebo znova použiť prázdnu fľašu od mydla na ruky.)

Ako na to:

  1. Naplňte fľašu na mydlo vodou, kým nie je asi do 4/5 plná. (Ak opakovane používate starú fľašu, nezabudnite ju dôkladne vypláchnuť aby ste sa zbavili zvyškov mydla.)
  2. Pridajte dve polievkové lyžice tekutého mydla rastlinného pôvodu. ( Poradie pokynov je tu skutočne dôležité! Vždy pridajte vodu predtým, ako pridáte tekuté mydlo. Pridanie mydla skôr by spôsobilo, že sa pri napĺňaní fľaše vodou, voda napení.)
  3. Pridajte jednu čajovú lyžičku preferovaného olejového nosiča. (V lete radi používame ľahký olej ako je jojobový alebo hroznový olej a bohatší olej, ako je olivový olej alebo kokos, v zime, keď naša pokožka potrebuje trochu viac vlhkosti.)
  4. Vyplňte zostávajúci priestor niekoľkými kvapkami obľúbeného éterického oleja. (Spravidla sa pridáva 10 až 15 kvapiek, ale tento krok je úplne voliteľný. Ak dávate prednosť neparfumovanému mydlu alebo ak je vaša pokožka ľahko podráždená, vynechajte esenciálne oleje úplne a uistite sa, že aj vaše mydlo rastlinného pôvodu nie je vonné.)
  5. Pevne zatočte viečko a fľašu jemne pretrepte, aby ste premiešali ingrediencie. Voila! Vaše vlastné mydlo na umývanie rúk je na svete!

Čo by ste pri výrobe vlastného mydla mali mať na pamäti

Dávky v návode slúžia ako pomôcka, nemusíte sa však obávať prílišnej presnosti. Preferujete hustejšiu penu? Zvýšte dávku tekutého mydla. Máte suchú pokožku? Vyskúšajte ešte viac olejového nosiča. Preferujete silnejšiu vôňu? Pridajte ešte niekoľko kvapiek éterického oleja. Polovica zábavy pri vytváraní vlastného mydla na ruky spočíva v tom, že ho môžete úplne prispôsobiť svojim predstavám.

Posledné odporúčanie: Ak si všimnete, že sa ingrediencie oddeľujú alebo sa oleje zhromažďujú hore, je to úplne normálne. (Dôvodom je skutočnosť, že do tohto receptu nie sú pridané žiadne umelé emulgátory.) Jednoducho pretrepte fľašu, aby ste všetko premiešali a vytvorili peknú penu.

Čítajte tiež:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ