Zemepisné názvy na mape Slovenska môžu pobaviť, viete kde?

0
6587

Zemepisné názvy našej malej krajiny môžu byť zdrojom zábavy. V žiadnom prípade však týmto nikto nechce nijak uraziť obyvateľov obci, ktoré sa tu spomenú, skôr chce článok poňať vec zábavne. Krkolomné názvy, názvy bez významu, alebo groteskné názvy na mape máme v hojnom počte. Na niektorých miestach sú dokonca takéto názvy hneď pri sebe.

Najzábavnejšia oblasť na Slovensku?
V zemepisnom poňatí a vďaka dávnym starostom a obyvateľom týchto obcí, sa možno najviac na názvoch môžeme pobaviť v okolí mesta Nové Zámky. Možno je to aj prítomnosťou maďarského obyvateľstva, že niektoré názvy sú pre slovenčinu také neobvyklé, alebo skôr názvom podivné. Presvedčte sa sami, že pod Novými Zámkami sa nachádza obec Aňala. Ak niekto píše bez diakritiky a teda v SMSke, ako asi vyzerá správa, v ktorej opisuje niekto svoju polohu? Na východ od mesta sa nachádza obec s krátkym názvom Gúg. O niečo ďalej je Pačérok, Lohot, Balvany alebo Hliník. Blízko Zámkov je Nový Gúg a na juh Bajč a Imeľ. Ale pokračuje to ďalej s humorom: Sesíleš, Vék, Konkoľ, alebo Kava. Dlho nič a až pri Dunaji je Virt a Moča. Na ceste späť do mesta východnou trasou narazíme na ďalšie skvosty. Búč, Šarkan, Diva, Arad alebo Réva. Viac na východ sa objavuje zaujímavý názov Mužla. Ale to nie je všetko. Obid, Nána, Leľa, Chľaba sú obce tvoriace už len sosák vrazený akoby do maďarských hraníc.

Nemožno nespomenúť ďalšie obce blízko na východ od Nových Zámkov. Obec Rozkoš musí jej obyvateľom prinášať zábavu. Dolný Ohaj pripomína americké Ohio len názvom, obec Hul ani radšej nepribližujem čo môže pripomínať. Vlkas a Maňa na sever od Hulu vzdušnou čiarou vedú k obciam Tehla, Melek, Lula, Iňa alebo Lok. Do očí padne ešte Barak, Beša alebo Pozba. Nakoniec sa zastavím pri obci Belek. To je predsa oblasť v Turecku, vyhľadávaná turistami. Na presnom východe od NZ ešte možno nájsť obec Čechy. Áno, čítate dobre. Alebo tiež Kolta, no strelcov tam asi nemajú viac než v ktorejkoľvek inej dedinke. Cesta pokračuje obcami ako sú Čaka, Arma, Zalágoš, Máľaš a ak si to vyberieme na juh, dorazíme do obce Farná. Možno by sa česká speváčka Ewa Farná potešila, že jej meno nesie aj celá jedna obec. Len tento názov bude skôr od slova fara, ako od idola detských a tínedžerských sŕd u našich susedov. Nuž a našli by sme ich ešte ďaleko viac.

Názvami vtipné nemusí byť len okolie Nových Zámkov, no je nimi asi najznámejšie. Na Slovensku ešte máme napríklad osadu Chodúrovci, obce Čechynce, Nemečky, Udiča, Ďurďové, Gápel alebo dokonca obec Egreš. Stále sme však na tom dobre. V zahraniči totiž majú napríklad aj obce či mestá ako Kokotów, jeho tvar bez „ów“, v Nórsku napríklad ostrov Skurven, alebo malý prístav Skurvene.
Ak aj vy poznáte nejakú zaujímavú názvami vtipnú oblasť na Slovensku, dajte vedieť. Nemusí to byť len názvom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ