Vysoké Tatry a Lomnický štít: cestu hore voľte podľa počasia

0
17471

Byť v Tatranskej Lomnici, ale nevidieť Lomnický štít, to je ako byť v Riu a nevidieť sochu Ježiša. Dostať sa na Lomničák nie je problém lanovkou, niečo horšie to je po vlastných. Kým na Lomnické sedlo to ešte ako tak ide cez lyžiarsky svah, priamo na vrchol už vedie skalnatá cesta, ktorá býva výzvou pre horolezcov. Povedzme, že sa rozhodneme pre ten ľahší typ prístupu. Vopred treba rátať, že cena za návštevu Lomnického štítu z neho robí pre väčšinu z nás len raz, alebo dva krát prístupnú vec v živote. Cena 38 € pre dospelého človeka pre niekoho nie je veľa, ale zase pri cene všetkého, čo by človek rád navštívil a videl, je to o niečo viac. Aká je cesta nahor?

Vyššie a vyššie
V Tatranskej Lomnici na lyžiarskom svahu sa celkom dole nachádza lanovka pre lyžiarov. Vy budete musieť nájsť druhú stanicu, o možno 100 metrov vyššie, kde sa nachádza neskôr s touto prvou lanovkou súbežná druhá kabínková lanovka. Práve tam je aj predajňa lístkov. Kabínková lanovka vás vyvezie na medzistanicu, na ktorej sa nevystupuje a nasleduje Skalnaté pleso s výhľadom na Lomnické sedlo a ďalšia lanovka vyvážajúca lyžiarov na sedlo, inak náročnejší úsek zjazdovky. Pre deti je tu pripravené svištie ihrisko, pre dospelých zase reštaurácia. My však putujeme ďalej na Lomnický štít, preto sa presunieme k veľkej kabínkovej lanovke, ktorá premáva len v určitých intervaloch a táto lanovka ide podstatne pomalšie, ako predošlá. Má vyššiu kapacitu a sprievodcu, ktorý ľuďom otvára a zatvára dvere. Cestujúci majú pod sebou celkom iný svet, ako pod prvou lanovkou. Mohutné skaly, kde tam rozpoznateľné elektrické vedenie, ktoré smeruje nahor a zásobuje elektrinou najvyššie pracovisko na Slovensku – hvezdáreň.

Lomnický štít

Cieľová stanica Lomnický štít
Lanovka končí v stanici v podstate výškovej budovy, ktorá tu už stojí niekoľko desaťročí, ktorej súčasťou je hvezdáreň, a ako sa dalo neprehliadnuť, sídli tu aj veľvyslanectvo Slnka. Čo je skôr charitatívna akcia, ako reálna politická vec. Budova je komplet zrekonštruovaná, príjemná a vyhrievaná. Ani nepoznať, že sa nachádzate na štíte ošľahanom vetrom. Po vystúpení niekoľkých poschodí sa dostanete do reštaurácie, z ktorej vedie vstup na vyhliadkové plošiny a posedenie vonku. Je tu aj tá vyhliadka, na ktorej sa nakrúcala jedna z prvých snobských reklám J&T. S výhľadom to tu je však trochu komplikované. Nie každý má šťastie na krásny výhľad na krajinu pod sebou a zvyšok Tatier na druhej strane. Pokiaľ budete mať smolu na počasie, stav sa nemusí vôbec zmeniť v priebehu polhodinky. A pritom váš čas na Lomnickom štíte je tiež obmedzený na ohlásenie odchodu ďalšej lanovky. Je dobré si návštevu naplánovať, prípadne sa rozhodnúť navštíviť Lomničák, ak je zdola krásne a jasno a samozrejme vidieť tú malinkú budovu, čo tam celkom hore stojí.

Lomnický štít

Pre vstup existuje zľava 10 %, pokiaľ ste ubytovaní v niektorom z hotelov v Tatrách a poskytujú Tatry Card. Tú si môže kúpiť každý návštevník Tatier za 2 €, je vystavená na meno a poskytuje mu ďalšie zľavy, pokiaľ aktívne lyžuje, alebo má záujem navštíviť aquapark v Poprade. Platná je len 4 dni.

Ďalšie fotografie sú na našom facebooku.

Viac informácií o Tatranskej Lomnici nájdete aj na týchto stránkach.