Tip na výlet: Liptovský Hrádok a jeho zrúcanina hradu

0
1880

Ak budete na Liptove, skúste si urobiť aspoň krátku zastávku v obci Liptovský Hrádok. Predsa len je to malá obec, ale za to zaujímavá a veľmi pekná. Vzhľadom na to, že jej názov je na počutie mnohým známy, je celkom jasné, že v nej musí byť nejaký hrad. Je to pravda. Miestny stredoveký hrad je azda najvýraznejšou stavbou. Ide o verejne neprístupnú zrúcaninu, z ktorej pôvodnej stavby sa veľa nezachovalo. Aj miestna šľachta sa radšej neskôr usídlila v kaštieli, ktorý stojí hneď pod hradom, poskytuje ubytovanie aj reštauračné služby. Okrem toho sa tu občas koná nejaká tá svadba a tak je veselo. Celé toto miesto je však zaujímavé aj z iného dôvodu. Na dohľad sa nachádza zopár budov, ktoré by sme pokojne mohli nazvať kaštieľmi, zväčša chátrajú, no majú krásnu architektúru, zaujímavé riešenia a stále to nie je všetko.

V tesnej blízkosti hradu sa nachádza jazierko. Hoci vyzerá, akoby na toto miesto patrilo odjakživa, opak je pravdou. Vzniklo až po roku 1939, kedy sa budoval miestny most. Jeho vytvorenie však určite miestni vítali, pretože už v minulosti sa tak toto miesto stalo zónou oddychu. Na mohutnom balvane na okraji jazierka dookola obmývanom vodou sa týči malá kaplnka so sochou Sv. Jána Nepomuckého. Tá tu bola prenesená práve z kaštieľa.

Pre tých, koho zaujíma história je tu hneď od hradu na druhej strane brehov jazierka mohutný pamätník obetiam v I. aj II. svetovej vojny výnimočne venovaný na pamiatku obetiam nie len z tejto obce, ale aj okolitých obcí Liptova.

foto: Zaujimavosti.net, autor: TM