Názvy, mestá a obce s reálnymi krstnými menami

0
6543

Pri pohľade na mapu Slovenska sme už dávnejšie našli niekoľko vtipných názvov, obce či mestá s názvami odvodenými od stromov a rastlín, či od spôsobu života miestnych ľudí. Mnohé obce aj mestá Slovenska však majú aj názvy podľa krstných mien. Občas sú to svätci, inokedy len meno zakladateľa, či len oblasti, ktorá sa neskôr stala aj názvom obce oficiálnym. Nič nové sme neobjavili, avšak o niektorých obciach ste mnohí ani netušili.

Mužské mená:
Obec Tomášov pri Bratislave je známa pre vyhľadávané pozemky a bývanie. Južne od Galanty sa nachádza Tomášikovo a pod Tatrami sú Spišské Tomášovce. Máme aj Abrahámovce, no po Lincolnovi to zrejme nebude. Azda každý pozná mesto na východe Slovenska Michalovce. Máme však aj obce Michal na Ostrove a Michal nad Žitavou. Sú tu aj Vojtechovce neďaleko Eliášoviec. Na severe nájdeme mesto Martin, ktoré aj v minulosti malo názov Turčiansky Svätý Martin. Časť Bratislavy sa volá Karlova Ves. Na Záhorí opäť ďalší svätec dal meno obci menom Moravský Svätý Ján. Nie tak ďaleko sú ešte Svätý Jur a Borský Svätý Jur. Peter bol očividne veľmi obľúbený, pretože aj na Záhorí má ďalšie obce ako Petroveský dvor, Petrova Ves, a majú aj Štefanov. V trenčianskom kraji nájdeme Štefanovú, na východe zas ďalšiu Štefanovú. Viac na severe už máme Ivanovce, Adamovské Kochanovce. Na východnom Slovensku by sme našli Jakubovany, Petrovany, Pavlovce, Petrovce, Lackovce, Vojtovce, Maťovské Vojkovce, Michaľany, Petrikovce, Mirkovce, Davidov a ďalšie. Neďaleko Popradu je obec Matejovce, známa skôr pre vysoký výskyt problémov s neprispôsobivými Rómami. Ďalej sú na mape Slovenska miesta ako Svätý Peter a Svätý Martin časť mesta Senec.

Ženské mená:
Ženských mien v našich názvoch obcí a dedín je naozaj málo. Jasné ženské meno vyplýva z obce neďaleko Záhorskej Vsi. Volá sa Marianka. Ale máme aj Ivanku pri Dunaji a Ivanku pri Nitre. Nie tak celkom obec je zas Alžbetin Dvor. Na východnom Slovensku Hankovce,

Medzinárodné vyhľadávanie mien na mape
Jedna zaujímavá aplikácia, ktorá sa však neobmedzuje len na Slovensko sa nachádza na stránkach: tu.
Tam si môžete vyhľadať, kde všade sa vyskytuje vaše meno vo svete. Treba dodať, že ide o americkú aplikáciu. Určite skúste hľadať výskyt mena Mária, Viktoria, alebo Greg, Tomas, či John. Je toho celkom slušne veľa. Miest, mest, aj ulíc.