Kvalitná ropa z ropného prameňa v Korni tečie z lúky rovno do potoka

0
9112

Vedeli ste o tom, že na Kysuciach majú ropu a tečie im celé roky rovno do potoka? Región bežne vnímaný ako chudobný preto prekvapí, že sa v ňom nachádza ložisko čierneho zlata, ktoré nevyužité tečie rovno do potoka. Samozrejme, ropy nie je toľko, aby bola rentabilná ťažba a ide o chránenú prírodnú pamiatku, kde o ťažbe nemôže byť ani reč. Táto zaujímavosť, hoci má z geologického hľadiska vysoký význam, láka skôr tých turistov, ktorí o nej vedia. Inak mnohí prejdú okolo bez povšimnutia.

Ropa na KYsuciach ropný prameň Korňa

Kvalitná ropa vyvierajúca na zelenej lúke
Už možno zopár storočí sa na jednej z lúk v obci Korňa nachádza výver ropy s pozvoľným tokom. V minulosti dokonca nešlo o jediný výver v obci, no len tento jediný sa zachoval. Kým v minulosti slúžil ako zdroj horľaviny pre gazdinky z okolia používaný na svietenie, dnes ide o chránenú prírodnú pamiatku, ku ktorej mieria školské výlety a nadšenci pre geológiu a slovenské rarity. Nájsť ju nie je príliš ťažké.

Ropa na KYsuciach ropný prameň Korňa

Ropa na KYsuciach ropný prameň Korňa

Prechádzajúc cez obec Korňa za mestom Turzovka v okrese Čadca neprehliadnite ceduľu s označením „Ropný prameň“ a so šípkou. Parkovisko pri potoku a malom železnom moste cez potok je určené na približne 6 osobných vozidiel a autobus. Približne 100 metrov od cesty poľnou cestou do svahu okolo domov a záhrad za dreveným plotom nájdete túto raritu po zraku aj čuchu. Ropná aróma, ktorá vzdialene pripomína benzín, sa nad týmto miestom vznáša najviac v suchom a slnečnom období. Vyviera a pomaly tečie udržiavaným kanálikom cez roľu okolo cesty, až celkom do údolia a do miestneho potoka. Ropa je pritom vysokokvalitná, ide o parafinickú ropu s malým obsahom síry a vysokým obsahom cenných olejov a ďalších látok.

Korňa Ropný prameň Kysuce ropa

Prírodné bohatstvo pre účely obce
Ropu sa v predvojnovom období snažili ťažiť nemeckí investori. Pochopili však čoskoro, že by nemuselo byť toľko ropy, aby to pokrylo náklady a tak aj z tohto dôvodu plány stroskotali. Momentálne sa uvažuje o využívaní ložísk plynu, ktorý by bolo možné v budúcnosti v obci ťažiť, pre potreby vykurovania v obci. Plyn CH4 uniká aj na mieste ropného výveru.

Ropa na KYsuciach ropný prameň Korňa

Foto: Tomáš