Tip na výlet: Navštívte hrady a zámky Slovenska

0
5995

Vedeli ste, že kúsok orientu je ukrytý aj v srdci Slovenska?

02-3

Bojnice nie sú známe len svojou zoologickou záhradou, ale nachádza sa tam zámok, ktorý aj teraz, s odstupom času, odkrýva niektoré zo svojich tajomstiev. O jeho taje sa nezaujímajú len Slováci, ale aj mnohí zahraniční hostia. Nedávno zámok navštívili aj nemecké odborníčky na umenie, ktoré v ňom zaujal práve Orientálny salón. Salón bol využívaný posledným majiteľom Bojnického panstva, grófom Pálffym, ako jeho pracovňa. Uvažujete, ako grófovi napadlo zariadiť si ju práve v tomto štýle? Odpoveď je celkom jednoduchá. Tak ako aj nás ovplyvňujú rôzne módne trendy, podľahol jednému z nich aj gróf Pálffy. V podstate ho môžeme označiť tzv. „udavačom trendov“, keďže z analýz pri jeho rekonštrukcii vyplynulo, že bol vytvorený v roku 1814, pričom záujem o orient sa prejavoval na prelome 19. a 20. storočia. Obklady celého interiéru pochádzali pôvodne až z dvoch miestností ďalekého Damasku, no majstrom obkladačom sa podarilo všetko perfektne zjednotiť a prispôsobiť tvaru grófovej pracovne. Cédrové, detailne vypracované a bohato zlátené obklady obsahujú aj rôzne nápisy, ide o výber z 99 mien Alaha. Za zmienku stojí vnímavosť jedného z návštevníkov z arabských krajín, ktorý si všimol, že jedno z mien je napísané hore nohami. Vznikol tak podnet na už uskutočnenú kompletnú reštauráciu celého salónu. Keď budete prechádzať Orientálnym salónom, ktorý je súčasťou prehliadkovej trasy, skúste si predstaviť, ako by na vašu produktivitu pôsobilo práve takéto prostredie.

jaskyna1

Svetový unikát

Navnadíme vás aj na preskúmanie priestorov pod samotným zámkom, kde sa nachádza travertínová jaskyňa vytvorená termálnym prameňom. Tieto priestory, boli obývané už pred 120 000 rokmi, kedy jaskyňu nazývali svojím domovom neandertálci. Bojnický zámok, so svojimi základmi, ktoré sú svetovým unikátom, je právom zaradený do zoznamu hradov a zámkov, ktoré jednoznačne treba navštíviť, čo poviete? Zámok je aktuálne (máj – september) návštevníkom otvorený v čase od 9.00 do 15.00 h, a vstupné je v hodnote 7 €.

Lipa krala Mateja

Zachyťte čarovné momenty fotoaparátom

Ste milovníci „selfie“? Jednu si môžete spraviť aj s mohutnou viac než 700-ročnou lipou kráľa Mateja, nachádzajúcu sa v bojnickom zámockom parku, ktorý pod ňou pravidelne konal kráľovské rokovania a hostiny. Tú svoju si môžete naplánovať napr. na 15. – 19.6. 2016, kedy priestory zámku ožijú rozprávkovými bytosťami a vy sa budete môcť opäť na chvíľu stať deťmi.

MFDS 1

Slovenské poklady pozná už aj váš mobilný telefón

Dnešní bádatelia našich krásnych hradov a zámkov majú veľkú výhodu. Pýtate sa v čom spočíva? V (nie tak dávnej) minulosti ste sa mohli orientovať len na základe úhľadne poskladanej mapy v bočnom vrecku vášho plecniaka, neustále poskakujúcej strelky kompasu, orientačných smerových tabúľ s farebnými šípkami, či na základe dobrej rady miestneho obyvateľa alebo skúseného turistu. Pri komunikácii s miestnymi i turistami dokonca človek zistil aj také informácie, ktoré nebolo možné nájsť v žiadnom turistickom sprievodcovi. Samozrejme, že všetko vyššie spomenuté môžete využiť aj dnes. Medzi nami sa však nachádzajú aj takí, ktorí len ťažko dokážu odložiť svoj smartfón z ruky čo i len na minútu, preto prichádzajú tvorcovia aplikácií s možnosťami spoznávania krás Slovenska aj s pomocou mobilného telefónu. Appku si stačí len stiahnuť a nainštalovať, obuť topánky, zbaliť si dobrú desiatu, zavolať kamarátov, nezabudnúť šikovný telefón a hor sa do spoznávania sveta hradov a zámkov. Výhodou je, že vás dokáže telefón navigovať aj z vašej aktuálnej polohy, zobrazí cestu autom i tú pešiu, odhalí aktuálne informácie o tom-ktorom hrade či zámku, a ukáže vám ich aj v poradí od toho najbližšieho po ten najvzdialenejší. K tomu je však potrebné GPS a internet v mobile (mobilní operátori už v súčasnosti ponúkajú výhodné dátové balíčky, stačí si len vybrať ten najvhodnejší).

Foto: Bojnický zámok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ