V Nórsku stavajú najvyšší drevený obytný dom na svete

0
3824

Najvyšší obytný dom z dreva, BOB / ArtecNórska stavebná spoločnosť plánuje dokončiť už na jeseň tohto roku v meste Bergen dokončiť stavbu najvyššej drevenej obytnej budovy na svete, ktorá sa začala minulý rok. Drevo, ako materiál výškových stavieb, sa použilo len v niektorých prípadoch a aj v minulosti sa z dreva stavali len pár poschodové budovy. Nóri ale plánujú prekonať zaužívané pravidlá a prekonať aj doterajší rekord 32 metrov budovy Forte z austrálskeho Melbourne. Chcú postaviť 49 metrov vysokú budovu so 14. poschodiami, ktorá bude určená primárne na bývanie. Pôjde tak o najvyšší obytný dom z dreva na celom svete, čo je samo o sebe pre stavbu ten najlepší marketing a niet sa čo diviť, že ešte nestojí, no byty budú mať čoskoro svojich majiteľov. Nórska Stavebná sporiteľna práve plánuje predaj prvých apartmánov. (foto:  BOB / Artec)

Návrat k prírode
Budova, ktorej meno Treet symbolizuje strom, má byť postavená a spevnená vďaka hrubému drevenému rámu v strede stavby. Celá stavba má modulový koncept, kde sú 4 poschodia lepené na seba vždy oddelené ukotveným nosným systémom. Ide najmä o dvojizobové byty s rozlohou 43 m2a trojizbové apartmány s rozlohou 61m2. Všetky majú svoj vlastný balkón.

Video z prvých príprav stavby:

Hoci na stavbu použijú drevo bez podpory betónu a ocele, už vonkajšie fasády, strechu a miesta vystavené vlhkému počasiu mesta Bergen ochránia sklom a kovovými materiálmi. Budova má nepochybne prepracovaný požiarny systém… inak okrem najvyššej budovy môže ísť pokojne o najvyšší plameň, či najväčšiu neuhasiteľnú fakľu na svete… aj to je svetové prvensto.

Na mape
Projekt má byť súčasťou prestavby pôvodne priemyselne využívanej zóny v blízkosti prístaviska. Plánuje sa pomaly pretvárať niektoré časti mesta na obytné. Už pohľad Street View je mierne zastaralý. Niekde tu už totiž stojí časť z budúcej najvyššej drevenej budovy sveta.

Informácie nájdete aj na stránkach:  bob.no