Nad ruským mestom Murmansk explodoval v noci zrejme meteorit

0
1762

Murmansk meteoritV ruskom meste Murmansk, ktoré je jedným z najvýznamnejších ruských prístavných miest, sa v noci medzi 18. a 19. aprílom objavil na oblohe horiaci meteorit. Letel šikmo k zemi a postupne sa rozpadal. Za sebou zanechával horiaci chvost a pri rýchlosti, akou letel dokonca osvetlil časť mesta. Svietiaci objekt si všimlo niekoľko obyvateľov. Niektorí boli svedkami meteoritu medzi panelákmi, iní tasili mobily. Jeden zo záberov, ktorý sa podaril vlastne náhodou je video z autokameri z auta páru, ktorý sa vracal domov. Letiaci šuter doteraz nenašli.

Zem momentálne prechádza cez pás asteroidov Lyrids, kedy je možné očakávať viacero pozorovateľných úkazov. Malo však ísť o len v diaľke viditeľné chvosty tzv. padajúcich hviezd. Na to aby meteorit vytvoril chsot a svetlo pri páade je potrebný veľmi veľký kus, ktorý letí obrovskou rýchlosťou. Pri prechode atmosférou jeho časť zhorí a rozpadne sa. Tento fakt nás vlastne chráni pred tým, aby nám na hlavu neustále z vesmíru niečo padalo. Na Zem pritom neustále dopadá vesmírny prach v malých čiastočkách.

Murmansk
Mesto Murmansk leží na severozápade krajiny v blízkosti hraníc Fínska a úzkeho pásu Nórska v pre nás zdanlivo neobývanej oblasti. Ide o jeden z najväčších prístavov Ruska.