Dňa 19. apríla 1987 sa Simpsonovci po prvý krát objavili v televízii

0
4723

Poznáte históriu Simpsonovcov? Najúspešnejší animovaný seriál, ktorý sa v televízií objavuje už viac ako dve desaťročia, sa objavil po prvý krát v televízií presne 19. apríla, rovnako ako dnes, iba v inom roku. Bolo to v roku 1987 a vtedy ešte nešlo o Simpsonovcov, ako ich poznáme dnes. Pôvodne boli minipríbehom pusteným v televízií na pobavenie diváka s dĺžkou len pár minút. Rodinku, ktorá už vtedy mala svoje zloženie Homer, Bart, Marge, Lisa a Maggie, vymyslel Matt Groening a stalo sa tak celkom náhodou, keď čakal v čakárni na konkurze, kam prišiel s pôvodne inými návrhmi. Zaujala rodinka, ktorá neskôr priniesla svojmu autorovi veľkú slávu.

The Simpsons original Matt Groening

foto: Autor Matt Groening, fb.com

Prvý skutočný diel s lepšou grafikou postavičiek prišiel až o niečo neskôr. Šlo o diel venovaný Vianociam a popisuje aj priebeh toho, ako sa vlastne rodina dostala k psovi Spasiteľovi, inak pôvodne pretekárskemu chrtovi. Tento diel ešte neobsahoval tak typicky známe úvody ponáhľajúcej sa domov a pred televízor usádzajúcej sa rodinky Simpsonovcov. Ten sa objavil až od druhého dielu. Dnes americká televízia FOX vysiela nepravidelne už 25. sériu, ktorá veríme že čoskoro dorazí aj do našich televízií.

Zaujímavosti o Simpsonovcoch:
Hoci sa seriálu dlhodobo už chystáme venovať viac, dovolíme si zopár zaujmavostí už teraz.

 • hoci ide o postavičky podobné ľuďom, majú len štyri prsty
 • nie všetci sú žltí, alebo čierni. Animátori majú aj biele a červené postavičky
 • napriek dolhoročnému vysielaniu postavy nestarnú a každé z detí postúpili ďalšieho ročníka len raz.
 • prázdniny, Halloween a Vianoce však oslavujú neustále
 • počas halloweenu majú tradíciu vysielať špeciálny diel, v ktorom púšťajú uzdu fantázii. Vtedy aj autori menia v záverečných titulkoch svoje mená na strašidelné podoby a prezývky
 • Simpsonovci často reagujú na aktuálne problémy, tému a trendy
 • Simpsonovci vytvorili svoju žltú postavičku aj mnohým celebritám, ktoré často ochotne prepožičali postavičke svoj skutočný hlas. Kim Basinger, Mel Gibson, Alec Baldwin, Lady Gaga a mnoho iných
 • prvá celebrita, ktorá sa v seriáli objavila nie žltá, ale originál živá, bola Katy Perry ako frajerka Vočka Syzlacka.
 • Neraz riešia aj politiku. Vo svojich dieloch zobrazujú aj prezidentov. George Bush starší sa napríklad objavil v tretej sérií, po ňom veľmi často dávali priestor Billovi Clintonovi najčastejšie ako saxafonistovi, taktiež Georgovi Williamovi Bushovi a aj Barrackovi Obamovi. Neraz si nezabudli uťahovať aj z rôznych naozaj existujúcich senátorov, alebo prezidentských protikandidátov.
 • 25. séria mení úvodné videá a usádzanie za televíziou. Už prvý diel venovaný čisto Maggie nie je typickým dielom a je len skráteným videom bez väčších dialógov.
 • Simpsonovci sa objavujú aj v úspešnej hre na Android a iOS s názvom The Simpsons Tapped Out, kde si môžete sami postaviť svoje vlastné mesto a neraz tam riešite situácie z nových dielov, ktoré ešte len uvidia Američania v televízií, no v hre už máte nápovedu.

Pozrite aj: The Simpsons oficiálne stránky na Facebooku