Plánujete stavbu rodinného domu? Máme pre vás 4 dôležité rady

0
214

Stavba vlastného domu je vzrušujúci no zároveň stresujúci proces, ktorý začína dávno pred tým ako po vybudovaní základov. Pri stavbe domu je potrebné zvážiť veľa vecí a odstránenie niektorých neistôt vám dopraje krajší zážitok. Tu je zopár tipov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa nákladným chybám na ceste za vašim vysnívaným domom.

Naplánujte si rozpočet

Začnite zvažovať rozpočet od chvíle, keď začnete uvažovať o stavbe domu. Vypracujte si reálnu predstavu o tom, koľko si môžete dovoliť minúť a koľko bude stáť výstavba nového domu. Fáza rozpočtovania je skutočne o vyvážení vašich túžob s realistickým hodnotením toho, čo si môžete dovoliť.

Je pravdepodobné, že budete potrebovať stavebný úver a hypotéku. Vopred si zistite na akú veľkú pôžičku máte nárok na základe vašich príjmov a iných finančných záväzkov.

Plánujte prekročenie nákladov. Prakticky všetky stavby budú stáť viac, ako sa pôvodne plánovalo. Často k tomu dochádza v dôsledku zmeny nákladov na stavebné materiály alebo v dôsledku zmien, ktoré požadujete vo fáze návrhu a výstavby. Uistite sa, že ste vo svojom rozpočte vytvorili rezervu.

Vyberte si správneho staviteľa

Správny staviteľ pre vás bude závisieť od množstva faktorov, vrátane:

  • Vami preferované návrhy domov
  • Oblasť, v ktorej staviate
  • Váš rozpočet
  • Vaše očakávania v oblasti služieb

Pri výbere dodávateľa zvážte viacero ponúk a skontrolujte si ich referencie. Existuje krehká rovnováha medzi výberom dodávateľa, ktorý je cenovo dostupný, a tým, ktorý robí kvalitnú prácu s použitím dobrých materiálov. Prečítajte si online recenzie a skontrolujte ich licencie a akreditáciu.

Vyberte si dizajn, s ktorým môžete rásť

Keď ste si vybrali svojho staviteľa, je čas vybrať si dizajn domu. Dôkladne si prezrite všetky návrhy vášho vybraného staviteľa a navštívte čo najviac ich výstavných domov. Budete sa musieť uistiť, že dizajn vyhovuje vášmu pozemku, ale musíte sa tiež uistiť, že vyhovuje vašim potrebám, teraz aj v budúcnosti. To znamená zabezpečiť dostatok spální, kúpeľní a obývacích priestorov, aby vyhovovali vašej rodine a aby ste vytvorili priestor pre prípad, že by sa rodina rozrástla.

Továrenská výroba domov prešla dlhú cestu a dnes môžeme ťažiť z rôznych druhov výrobných technológií a rôznych typov stavieb. To úplne zmenilo spôsob, akým sa treba pozerať na montované domy či drevodomy.

Drevodom je ekologickejšou a ekonomickejšou alternatívou ako dom z tradičnej tehly a betónu. Drevo nie je len súčasťou prírody, ale jeho využitie je prospešné pre životné prostredie.

V súčasnosti sú často vyhľadávane a obľúbené projekty domov do tvaru L najmä vďaka svojej funkčnosti a ľahšej údržbe v porovnaní s viac-podlažným domom.

Pri rozhodovaní si nezabudnite zapísať všetky otázky, ktoré sa vám počas stretnutia vynoria v hlave a nehanbite sa ich položiť.

Majte zmluvy na poriadku

Uistite sa, že dostanete písomné a podpísané zmluvy pre každého stavebného odborníka, ktorý sa podieľa na stavbe vášho domu. Prinajmenšom to znamená zmluvu s generálnym dodávateľom/staviteľom ako aj bytovým dizajnérom alebo architektom, ak sú súčasťou procesu.

Zmluva na výstavbu nového domu by mala podrobne opísať projekt a obsahovať zoznam všetkých častí, ktoré budú súčasťou domu – „špecifikácie“. Uistite sa, že je všetko jasne uvedené. Nezabudnite zmeniť zmluvu, ak vy alebo váš dodávateľ urobíte nejaké zmeny v projekte.

Čítajte tiež: