Pes v záhrade – dobrá voľba?

0
4602

Pes v záhrade môže byť veľkým problémom pre všetkých, čo majú okrasnú záhradu, záhradu so zeleninou či okrasný trávnik. Neustále lámanie kvetín, vytrhávanie a vykopávanie plodín, či exkrementy sú nepríjemnou súčasťou, ktorú prináša najlepší priateľ človeka. Správnym prístupom však možno záhradu ochrániť a užívať si z nej potešenie tak, ako zo psa.

PES DO ZÁHRADY – áno či nie?

Súčasťou najmä vidieckych záhrad sú psy. V minulosti to boli najmä hospodárske zvieratá no s vývojom doby sú vidiecke záhrady využívané skôr na rekreačné účely, než na hospodárske. S touto zmenou sa zo záhrad vytratili aj hospodárske zvieratá a nahradili ich psy či mačky. Pes je teda prirodzenou súčasťou vidieckej záhrady, z ktorej nemusí byť zásadne vytláčaný pre jeho vlastnosť všetko prehádzať. Existuje mnoho okrasných záhrad so psami, kde má každý svoje miesto a rešpektuje sa. Pes do záhrady jednoznačne patrí a ak nechcete, nemusíte sa ho vzdávať kvôli rozkvitnutým záhonom ruží. Môžete mať oboje, no je potrebné hneď na začiatku stanoviť, kde bude pes a kde záhon.

running-dog-662783_1280

 

OHRADA PRE PSA je základom úspechu

Už pri navrhovaní záhrady je potrebné jasne zadefinovať, ktorá časť bude patriť psovi, ktorá vám a ktorá rastlinám. Plánovanie záhrady preto nie je dobré podceňovať a kvalitný záhradný architekt túto činnosť určite pri tvorení vášho návrhu určite nevynechá. Najšťastnejším riešením prichádza používanie plotov, ktoré oddelia psa od zvyšku záhrady. Pes a okrasná záhrada spolu nikdy kamaráti nebudú, čo sa týka najmä šteniat a preto už od mala musíte psovi do pamäti vštepiť, kde sa môže pohybovať a kde nie. Umiestnite plot pozdĺž celej dĺžky kratšej strany záhrady s odsadením od hraníc záhrady zhruba jeden a pol metra, v závislosti od veľkosti psa. Týmto vytvoríte psovi dostatočný výbeh v záhrade. Tento pás pozdĺž záhrady sa stane obytným priestorom vášho miláčika, kde plot bude chrániť záhradu pred jeho hravými labami.

Pes na záhrade nemusí znamenať okamžitý problém. Dôležité je sa na psa pripraviť a od mala mu vštepovať, kde je jeho miesto. So šteniatkami to môže byť problém, no učia sa rýchlo. Dôležité je dať psovi dostatočný priestor v záhrade, kde sa môže realizovať a kde si vybije svoje potreby. Takto ostane vaša okrasná záhrada v bezpečí a vy sa môžete tešiť ako z kvetín, tak zo štvornohého kamaráta.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokZáchod – podceňovaná súčasť bývania
Ďalší článokAko pripraviť voňavý domáci kompost
Keď som mal 25, dal som výpoveď aby som sám cestoval po svete. Kancelária nikdy nebola pre mňa. Z cestovateľského blogu Bez Mapy som si spravil zamestnanie na plný úväzok a stal sa digitálnym nomádom. Všetko čo potrebujem k práci je môj laptop, WiFi a hlava plná nápadov. Dlhodobo cestujem po svete a svoje zážitky, rady a tipy ako žiť život na vlastnú päsť zdieľam s tebou na tomto blogu. Pridaj sa ku mne a zahoď svoj strach z nepoznaného.