Záchod – podceňovaná súčasť bývania

0
2958

Pri zariaďovaní bývania musíme premýšľať nad mnohými vecami, pričom začíname tými najdôležitejšími a až potom sa zameriavame na detaily. Výber správnej toalety, ktorá dizajnovo sedí do našej kúpeľne, patrí medzi posledné investície do domácnosti. To však neznamená, že pekná toaleta nie je dôležitá a vo svete sa aktuálne toaletám venuje veľká pozornosť.

Od dizajnových keramických toaliet cez toalety, ktoré neposkytujú súkromie až po toalety elektronické – to je dnešný trh, kde si vy ako zákazník môžete vybrať čokoľvek, čo vám napadne. Toaleta už dávno nie je len miestom potreby, práve naopak, toalety sú dnes v móde, a preto by ste ani vy nemali brať túto neodmysliteľnú súčasť vašej kúpeľne na ľahkú váhu. V stredoveku, keď toalety neboli samozrejmou súčasťou bývania či domácnosti, používali ľudia provizórne nočníky, ktoré následne vylievali z okna na ulicu. Doba je dnes už, našťastie, iná a my si môžeme dovoliť toalety akékoľvek od rôznych tvarových, funkčných či farebných variácií. Aj keď splachovací záchod stále nie je samozrejmosťou na celom svete, my si tento luxus dopriať môžeme. Prvý splachovací záchod sa objavil v starovekom Grécku na ostrove Kréta.

 

autor: ©2015 Milan Bardun
autor: ©2015 Milan Bardun

Bývanie na Bali a realita mnohých domácností

V menej rozvinutých krajinách, akou je napríklad Indonézia, môžeme aj v dnešnej modernej dobe pozorovať veľké rozdiely v kvalite bývania. Na jednej strane luxusné hotely a ubytovacie zariadenia konstrastujú s jednoduchým spôsobom bývania na vidieku. Kúpeľna na exotickom ostrove môže vyzerať veľmi tradične (viď obrázok). Ide o jednoduchý murovaný prístrešok v záhrade, kde obyvateľ vykoná potrebu do diery v zemi a následne si naberie vodu z vedra, pomocou ktorej spláchne. Páčilo by sa vám bývanie v takomto štýle? Je priam neuveriteľné, že dnes, v 21. storočí, sú stále miesta na tejto planéte, kde to, čo my považujeme v rámci bývania za samozrejmosť, ostatní možno ani nevideli. Bývanie je hra a kvalitná toaleta musí byť jeho súčasťou.

 

autor: ©2006 Sian James / Toilets of the world book
autor: ©2006 Sian James / Toilets of the world book

Deti a bývanie: pisoáre v tvare gumených medvedíkov

V tureckom Izmire mysleli architekti pri zariaďovaní bývania pre mladých aj na najmenších a vybrali toalety, na ktoré vaše dieťa s radosťou pôjde – aj keď nebude musieť. V niektorých kútoch sveta sa architekti a bytoví dizajnéri doslova vyhrali so zariadením kúpeľne a nezabudli pritom ani na deti. Turecká firma Toprak Seramik, špecializujúca sa na keramiku, ponúka vo svojom sortimente dizajnové záchodové misy či pisoáre pre deti, ktoré z nich budú nadšené. Záchod v tvare kengury a pisoár v tvare medvedíka firma Toprak Seramik dodáva v piatich farbách pre klientov, ktorí chcú potrešiť svoje ratolesti a spríjemniť bývanie aj im. Treba však myslieť na to, že deti rastú a detské toalety bude nutné po niekoľkých rokoch vymeniť (2). Viete si predstaviť pohľad vášho tínedžera, ak by ste mu kúpili takúto toaletu v tvare kengury?

Bývanie a zariaďovanie bytu je beh na dlhé trate. Pri zariaďovaní sa musíme sústrediť na používanie rovnakých materiálov, farieb, ktoré ladia, a v prípade, že máme byt zariadený v modernejšom štýle, môžeme investovať aj do rôznych dizajnových kúskov. Tu však platí zlaté pravidlo: menej je nienkedy viac a byt neznesie viacej ako 2 až 3 jedinečné dizajnové kusy nábytku.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokTri najhoršie miesta pre život v Bratislave
Ďalší článokPes v záhrade – dobrá voľba?
Keď som mal 25, dal som výpoveď aby som sám cestoval po svete. Kancelária nikdy nebola pre mňa. Z cestovateľského blogu Bez Mapy som si spravil zamestnanie na plný úväzok a stal sa digitálnym nomádom. Všetko čo potrebujem k práci je môj laptop, WiFi a hlava plná nápadov. Dlhodobo cestujem po svete a svoje zážitky, rady a tipy ako žiť život na vlastnú päsť zdieľam s tebou na tomto blogu. Pridaj sa ku mne a zahoď svoj strach z nepoznaného.