Neseďte doma: 10 prác, ktoré môžete robiť v záhrade na jar

0
6766

zahrada

Jar nie je za rohom ešte ani náhodou, no počas slnečných zimných dní môžete svoju záhradu postupne pripravovať na pomalé otepľovanie. Zima v záhrade je pre záhradkárov veľmi smutným obdobím, keď sa nemôžu vo svojej záhrade tešiť na žiadne nové prírastky ani nič, čo by potešilo ich oko. Avšak tí, ktorí sa naozaj nevedia dočkať jari, môžu si príchod teplých dní pripomenúť aspoň počas slnečných dní, kedy to aspoň za oknom obývačky ako-tak vyzerá, že ide jar. Aj napriek tomu, že náhle oteplenia nie sú pre záhradu veľmi pozitívne a skôr narobia viac škody ako osohu, môžete ich využiť na prvé tohtoročné práce a prípravu záhrady na jar. Február v záhrade je smutným mesiacom, a preto sa každý z nás teší, keď vyjde prvé slnko, ktoré naznačí, že jar sa blíži.

10 prác, ktoré môžete robiť v záhrade na jar:

  1. čistenie jazierka
  2. čistenie bazéna
  3. vyplievanie záhonov
  4. zhrabávanie starých a hnijúcich listov
  5. prerezávanie trávnika (ak nie je zamrznutá pôda)
  6. zimné strihanie stromov
  7. čistenie ríms a odkvapov
  8. ošetrovanie záhradného nábytku
  9. čistenie a ošetrovanie záhradného náradia
  10. príprava záhonov na nasledujúcu sezónu

V zásade v zime môžeme v záhrade robiť maximálne čistiace alebo prípravné práce, ktoré nemajú s prácou s rastlinami takmer nič spoločné. Ak už rozmrzla voda vo vašom jazierku, môžete si obuť gumáky a povysávať kal z vášho jazierka. Avšak, robte to opatrne, aby ste nevyrušili zimujúce ryby. Odstraňovanie kalu sa odporúča až koncom februára za predpokladu, že ide o dlhodobejšie oteplenie. V žiadnom prípade nerozbíjajte ľad – ak prebudíte ryby, môžu vyplávať na povrch, kde pri ochladení zamrznú v ľade. Okrem jazierka môžete vyčistiť aj bazén od špiny a lístia, o to menej práce budete mať pred jeho napúšťaním.

zahrada

Na nasledujúcu sezónu si môžete pripraviť aj vaše náradie a záhony, ktoré dôkladne očistíme od nečistôt či suchých listov. Zo záhonov taktiež odstránime burinu, ktorá môže počas teplejšej zimy rásť dokonca aj v zime. Ak má byť oteplenie dlhodobé, prerežeme trávnik vertikutátorom, ktorý ho doslova preriedi a zabezpečí jeho svieži a nový vzhľad počas nasledujúceho roka. V nasledujúcej sezóne budeme potrebovať aj čisté rímsy a odkvapy, aby cez ne voda prechádzala veľmi ľahko a plynule. Ideálny čas na ich vyčistenie je práve počas teplých zimných dní. Taktiež môžete vybrať váš zahraný nábytok, ktorý môžete nanovo impregnovať alebo natrieť jeho kovové časti, čím ho ochránite pred hrdzou. Záhradný nábytok je počas sezóny ťažko skúšaný výkyvmi počasia, teplôt a vzdušnej vlhkosti, preto je jeho ochrana dôležitá a zabezpečí jeho najdlhšiu životnosť.

Ak vám chýba vaša záhrada počas dlhej zimy, využite teplé februárové dni na prácu v záhrade, ktorá vám ušetrí veľa času na jar, keď sa začne všetko prebúdzať. Vyčistite jazierko či bazén, pripravte záhony na nasledujúcu sezónu a ošetrite svoj záhradný nábytok. Čo spravíte dnes, nemusíte robiť na jar.