Ktoré izbové kvety nemôžem dať v lete na balkón?

0
9874

Blíži sa leto a mnohí sa pýtate samých seba, ktoré izbové kvety môžete dať na balkón. Veď predsa len, rastliny pochádzajú z prírody a je pre ne menej prirodzené držať ich v byte za oknom. Ono to však až taká pravda nie je a niektorým druhom môže naozaj vonkajší pobyt uškodiť. Dôležité je si uvedomiť, odkiaľ vaša rastlina pochádza a aké má nároky na svetlo, teplo a zálievku. Hoci to nie je až tak komplikované, ako sa môže na prvý pohľad zdať, väčšina izbových rastlín má rada letný pobyt na balkóne alebo v záhrade. Pozor však na niektoré druhy, ktorým to môže viac ublížiť ako pomôcť.
kaktus

Kaktusy nemajú radi zmenu stanoviska

Mnohí z nás pestujú na svojich kuchynských oknách kaktusy a tie tam veľmi prosperujú. Ako nás učili v škole, kaktusy majú radi suchú pôdu, veľa slnka a žiaden vietor. Z týchto dôvodov môže nastať problém, ak dáte svoj kaktus v lete na balkón. Snažte sa nájsť také miesto, kam neprší alebo neprefukuje. Kaktusy sú veľmi náročné a háklivé na prebytok vlahy a kombinácia s čo i len miernym letným vánkom môže spôsobiť hnilobu. Kaktusy preto radšej nechajte na kuchynskom okne celoročne, kde sú zvyknuté na relatívne stálu teplotu a pokoj. Pozor na prievan a veľa vlahy. Avšak sú druhy kaktusov, ktoré naopak vyžadujú pobyt vonku, akými sú napríklad mrazuvzdorné opuncie. Tie však zrejme doma nemáte, nakoľko nepatria medzi najobľúbenejšie kaktusy na pestovanie pre svoje dlhé ostne.

 

Africká fialka neznesie dážď

Po kaktusoch patria africké fialky asi medzi druhé najobľúbenejšie izbové rastliny. Pestovali ich už naše babky a vždy nám hovorili, že je ich nutné polievať priamo do misky. Prečo? Všimnite si tisícky malých chĺpkov na listoch – tieto chĺpky sú na rastline práve pre jej pôvodné stanovisko – Juhoafrickej republike. Nehostinná krajina, kde prevládajú stepi, je domovom pre africkú fialku a tu sa jej darí najlepšie. Náš balkón podmienky Juhoafrickej republiky až tak dokonale nenapodobí a čo i len najmenší dážď, alebo ochladenie by jej mohli uškodiť. Africkú fialku nedávajte na vonkajšie stanovisko za žiadnych okolností, nakoľko sa môžu jej zelené listy zmočiť a zhnednúť. Hneď by stratila na svojej elegancii a šarme.

co na balkon

Naopak, niektoré izbové rastliny sú priam stvorené na to, aby sme ich v lete dali na balkón. Zelenec chochlatý je chronicky známa izbová rastlina, ktorú kto doma nemá, akoby neexistoval. Zelenec môžeme na balkóne pestovať od neskorej jari do skorej jesene a bude veľmi vďačne rásť. Ďalej môžeme vyložiť v podstate všetky rastliny z bytu s výnimkou orchideí, ktoré tiež zaraďujeme medzi tie náročnejšie rastliny.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokPríďte si ochutnať dia zmrzlinu už túto sobotu!
Ďalší článokUžite si párty večer pri Dunaji s Parou & Korben Dallas
Keď som mal 25, dal som výpoveď aby som sám cestoval po svete. Kancelária nikdy nebola pre mňa. Z cestovateľského blogu Bez Mapy som si spravil zamestnanie na plný úväzok a stal sa digitálnym nomádom. Všetko čo potrebujem k práci je môj laptop, WiFi a hlava plná nápadov. Dlhodobo cestujem po svete a svoje zážitky, rady a tipy ako žiť život na vlastnú päsť zdieľam s tebou na tomto blogu. Pridaj sa ku mne a zahoď svoj strach z nepoznaného.