Bývanie na pláži a netradičné plážové domy

0
11952

Keď sa povie bývanie na pláži, takmer každý si predstaví malé domy s pieskovou plážou v trópoch. Plážové domy však nie sú výlučne na pieskových plážach a v tomto článku sa pozrieme na tri netradičné domy, ktoré síce sú na pláži, no menej tradičnej. Bývanie na pláži má svoje výhody aj nevýhody, no tieto tri domy sa nemusia stretávať s bežnými problémami plážových domov, ako je piesok. Ako je to možné?

Dom na skale

Tento veľký dom na skale si s problémom piesku na pláži poradil veľmi jednoducho. Domy na skalách majú tú výhodu, že stoja na pevnom základe, ktorou je samotná skala. Dom na obrázku sa nachádza na pevnej skale a podopierajú ho aj mohutné palisády. Tento viacposchodový dom je vhodný na letný pobyt jeho majiteľov, ktorí tu môžu tráviť dlhé slnečné dni s výhľadom na more. Príjemný vánok z mora bude obyvateľov ochladzovať, a tak sa ani v letných horúčavách dom neprehreje. Problémom však môžu byť v zimných mesiacoch veľké vlny, proti ktorým dom nie je nijak chránený. Dom sa síce nachádza v južnejších častiach, čo poznáme aj podľa palmy Trachycarpus, ktorá by pri teplotách pod nulou zamrzla, no veľkým vlnám sa nevyhne.

obr1

 

Dom pri jazere

Na tomto obrázku vidíme pravý opak domu, o ktorom sme hovorili v predchádzajúcich riadkoch. Tento dom, ktorý sa nachádza v severných častiach priamo pri jazere, je prispôsobený jazeru a ono samé udáva jeho tvar a využitie. Pozorujeme to najmä na tom, ako je dom prispôsobený na prácu s člnom. Pred domom sa nachádza mólo, ktoré umožňuje pohodlné nalodenie a vystúpenie z člna, ktorý tu môže parkovať. V prípade nepriaznivého počasia môže čln plynulo prejsť po vode až do garáže domu, kde sa taktiež nachádza voda. Jazero týmto spôsobom vstupuje do domu a stáva sa jeho súčasťou. Čln môže majiteľ zaparkovať bez toho, aby ho musel vyberať z vody. Vedľa domu vidíme rampu, ktorá slúži na vybranie člnu z jazera a jeho prípadný odvoz inam. Dom s jazerom splýva a patrí k nemu. Obývacia časť sa nachádza v jeho hornej časti aj s priestranným balkónom, kde môže majiteľ raňajkovať a sledovať východ slnka nad horským jazerom. Dom pri jazere je veľmi štýlový a zapracovaný do okolitej krajiny a tvorí jej súčasť. Tu sa nenachádza žiadna pláž a do obývacej časti sa pre jej výšku nemôžu dostať nečistoty .

obr2

Horská chata pri jazere v horách

Táto chata sa nachádza vo vysokohorskom prostredí, kde je sneh na dennom poriadku a nie je ničím výnimočným. Dom na pláži je drevený a vo vnútri sa nachádza príjemný krb, ktorý majitelia ocenia počas dlhých zimných večerov. Na rozdiel od predchádzajúceho domu pri jazere, tento nie je tak dobre prispôsobený na rekreáciu v jazere a nevlastní ani garáž na člny. Ide o vysokohorskú chatu, ktorá je obývaná len sezónne, populárna najmä medzi rybármi. Vedľa domu sa nachádza mólo, z ktorého sú ideálne podmienky na lov rýb. Takéto horské chaty sú populárne najmä pri jazerách vo Fínsku a Švédsku, kde sú miestni obyvatelia veľmi spojení s prírodou.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokMeanwhile in Japan… aké majú kúpelne?
Ďalší článokZnáma fasáda amerických domov, ale prečo?
Keď som mal 25, dal som výpoveď aby som sám cestoval po svete. Kancelária nikdy nebola pre mňa. Z cestovateľského blogu Bez Mapy som si spravil zamestnanie na plný úväzok a stal sa digitálnym nomádom. Všetko čo potrebujem k práci je môj laptop, WiFi a hlava plná nápadov. Dlhodobo cestujem po svete a svoje zážitky, rady a tipy ako žiť život na vlastnú päsť zdieľam s tebou na tomto blogu. Pridaj sa ku mne a zahoď svoj strach z nepoznaného.