Meanwhile in Japan… aké majú kúpelne?

0
3169

Iný kraj, iný mrav. Všade na svete žijú ľudia, ktorí sa na seba podobajú. Odlišujú sa však ich kultúrne zvyklosti, spôsob myslenia či dokonca aj to, ako používajú kúpeľňu. V rebríčku najbizarnejších, no opodstatnených použitiach kúpeľne by Japonci obsadzovali prvé priečky. Ich využívanie kúpeľne, najmä vane, je pre mnohých nepochopiteľné. Má to však svoje opodstatnenie. Aké, to sa dozviete v článku. Japonská kúpeľňa je miestom relaxu, no na hygienu sa tiež veľmi prihliada. Kúpeľňa má v Japonsku veľmi veľký význam a často je dôležitejšia než kuchyňa alebo obývačka. Mať dobrú kúpeľňu sa v Japonsku dnes nosí.

obr1

Sprcha pred kúpeľom – prečo to robia?

 Možno to prekvapí niektorých z vás, no v japonských kúpeľniach sa do vane chodí umytý. Všetci Japonci sa pred tým, než sa namočia do vane, dôkladne namydlia a opláchnu od všetkých nečistôt. Do vane idú už čistí a voňaví. Prečo je to tak? Kultúra kúpeľní je iná a v Japonsku sa na vaňu pozerajú ako na miesto pre relax. Vaňu v japonskej kúpeľni môžeme prirovnať k našim bazénom, do ktorých tiež nechodíme špinaví a sme povinní sa (aspoň na kúpaliskách) pred vstupom do bazénu osprchovať. V Japonsku vaňu chápu tak ako my bazén a Japonci vo vani relaxujú a odpočívajú. Je to miesto odpočinku po náročnom dni, kde rozmýšľajú nad prácou, rodinou, vzťahmi a podobne. Na kúpeľne sa v japonskom bývaní prihliada veľmi detailne a táto miestnosť je dôležitá súčasť bývania. Kúpeľne v Japonsku sú technicky veľmi vyspelé a napríklad v Tokiu, kde sa šetrí každým metrom štvorcovým, bývajú kúpeľne väčšie než obývačky. Kto má dobrú kúpeľňu, ktorú si môže dovoliť, je za vodou.
obr2

Prekvapilo vás to? Japonci majú veľmi blízky vzťah k vode a čistote a kúpeľňa je jednou z najdôležitejších súčastí japonského bývania. Japonci investujú do elektronických toaliet, ktoré sú riadené počítačom, drahých bidetov a zaujímavých umývadiel. Jeden by potreboval manuál na to, ako spláchnuť. Samozrejme, ak toaleta nespláchne už za vás. 🙂

 

Voda vo vani pre celú rodinu

Ďalšou zvláštnosťou japonskej kúpeľne je, že Japonci vodu vo vani zdieľajú s celou rodinou. Po tom, ako sa čistí zrelaxujú vo vani, príde na rad ďalší člen rodiny. Do tej istej vody. Príde vám to nehygienické? Nemusí. Ak si do vane ľahnete už osprchovaní, voda ostane čistá aj po vašom kúpeli. Zdieľanie vody vo vani je bežnou súčasťou japonskej kúpeľňovej kultúry.

obr3

 

Kúpeľne v Japonsku sú symbolom prepychu, luxusu a modernej doby. Automaticky riadená teplota vody, automatické splachovanie či osvetlenie sú bežnou súčasťou japonskej kúpeľne. Kto má v Japonsku dobrú kúpeľňu, má automaticky dobrú prácu a niektorí sa predbiehajú v tom, aby mali lepšiu kúpeľňu než ich známi. Každopádne Japonci používajú kúpeľne inak a pred tým, než vojdú do vane, osprchujú sa, aby vodu mohli použiť aj ich rodinní príslušníci. Či je to hygienické, alebo nie, musíte posúdiť sami, no priznajme si, kto by nechcel kúpeľňu, akú vidíme na obrázku?

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokNajkrajší opál sveta „Virgin Rainbow“
Ďalší článokBývanie na pláži a netradičné plážové domy
Keď som mal 25, dal som výpoveď aby som sám cestoval po svete. Kancelária nikdy nebola pre mňa. Z cestovateľského blogu Bez Mapy som si spravil zamestnanie na plný úväzok a stal sa digitálnym nomádom. Všetko čo potrebujem k práci je môj laptop, WiFi a hlava plná nápadov. Dlhodobo cestujem po svete a svoje zážitky, rady a tipy ako žiť život na vlastnú päsť zdieľam s tebou na tomto blogu. Pridaj sa ku mne a zahoď svoj strach z nepoznaného.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ