Nie je veľa ľudí, ktorí by nesúhlasili s tvrdením, že veľká časť populárnej kultúry bola a neustále je ovplyvnená históriou Hollywoodu a jeho filmami, a to či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle.
V mnohých prípadoch, Hollywood vychovával mladú generáciu a prerozprával jej farbisté príbehy, na ktoré ľudia buď zabudli, alebo boli popisované len v histórii vysokoškolských učebníc alebo literárnych kurzov. Vďaka filmom sme mohli znovu zažiť bitku pri Termopylách medzi Peržanmi a Grékmi alebo sme mohli sledovať osud známych vynálezcov. Hollywood tak jednoznačne ovplyvňuje náš pohľad na niektoré historické a súčasné udalosti. Hollywood je však aj svetom fantázie. Aj tie najšialenejšie predstavy sa môžu stať skutočnosťou a my sa môžeme pozrieť do budúcnosti či fiktívnych svetov Pána prsteňov a pod. A keď už vravíme o továrni na sny, tak sa poďme rovno pozrieť na niekoľko zaujímavých faktov z jej histórie, ktoré nám aspoň kúsok poodhalia dvere do zákulisia toho magického sveta.
Tip redakcie: Divadelné ceny Thálie za rok 2016 si odniesli Kňažko, Vránová i Vojtek
- Wiliam Shakespeare patrí k načítanejším autorom na svete, ale vedeli ste, že jeho diela sú najčastejšie sfilmované literárne diela spomedzi všetkých spisovateľov? Raz darmo, láska a krvava pomsta sú dobrým sústom pre Hollywood.
- Keď už sme pri knihách, tak gróf Drakula je najčastejšou hororovou postavou, ktorá sa objavila na filmovom plátne.
- Teraz niečo pikantnejšie. Prvým filmom, ktorý zobrazuje sexuálny akt je Extase (1933). Vo filme hrá herečka Hedwiga Kiesler. Jej postava uteká od impotentného manžela, beží nahá lesom až nakoniec skončí v náruči mladého inžiniera v malej chate kde…
- A keď spomíname nahotu, tak prvou nahou postavou vo filme bola plavkyňa a herečka Annette Kellerman vo filme Dcéra bohov (1916).
- Prvý Afroameričan v hlavnej role bol Sam Lucas, ktorý bol obsadený do titulnej úlohy filmu Chata strýka Toma (1914).
- Nesmrteľný western zrodil množstvo hviezd, ale jednu nesmrteľnú a tou bol herec John Wayne. John Wayne totiž stvárnil najviac hlavných rolí v celej histórii Hollywoodu- bolo ich dokopy 153. Celkom úctyhodné čísle, nemyslíte.
- A aký by to bol Hollywood bez jeho kultového nápisu v horách, ktorý dal meno celej továrni na sny. Ale viete ako tento nadpis vznikol? V roku 1923 sa Mark Sennett, Harry Chandler a Los Angeles Times dohodli na umiestnení nápisu s názvom „Hollywoodland“, ktorý bol neskôr skrátený na nami už poznaný „Hollywood“, aby tak spropagovali obchod s nehnuteľnosťami. Cena vyhotovenia bola 21000 dolárov.
- Podľa internetových stránok Filmové chyby, film s najväčším počtom chýb je Apocalypsa Now od legendárneho režiséra Francisa Ford Coppolu. V celom filme napočítali dokopy až 390 filmových prešľapov. Všimli ste si niektoré z nich? My nie.
- Thomas Edison vynašiel ako prvý pohyblivé obrázky, ktoré sa zobrazovali v malej krabici. Bol však proti tomu, aby sa premietali na veľkom plátne, pretože si myslel, že sledovanie obrázkov v pomere 1:1 je omnoho výhodnejšie. Nuž Thomas, máš smolu, kino je perfektné.
- Mary Pickfordova, ktorá spolu s Charlie Chaplinom, Douglas Fairbanksom a D. W. Griffithom založila v roku 1919 United Artists Corporation, je pravdepodobne prvou hollywoodskou filmovou hviezdou. Na jej vrchole v roku 1920 totiž týždenne zarábala 10000 dolárov. Na vtedajšie pomery to bola naozaj obrovská čiastka.
- Aj vy ste sa po tomto filme báli kúpania v mori? Áno, reč je o filme Čeľuste. Film od Stevena Spielberga bol prvým filmom, ktorý prekročil v zárobkoch magickú hranicu 100 miliónov dolárov.
- Film Umučenie Krista je najzárobkovejším filmov, ktorý mal R-kové označenie. Zarobil 370782930 dolárov.
- Teraz aj kúsok z desivej časti ľudskej histórie. Adolf Hitler po uvedení filmu Spoveď nacistického špióna (1939) pridal na “zoznam smrti“ aj šéfa štúdia Warner Bros, Jacka Warnera.
- Éra čiernobielych filmov už síce skončila, ale niekedy ste film nemohli vidieť inak než čiernobielo. Vedeli ste, že film Kto sa bojí Virginie Woolfovej? (1966) bol najdrahším čiernobielym filmom v celej hollywoodskej histórii? Celkové náklady predstavovali 7500000 dolárov, a to hlavne vďaka honorárom hlavných hviezd, Elizabeth Taylor a Richarda Burtona.
- Natáčanie filmu vie byť aj poriadne nebezpečné. Dôkazom sú mnohé odreniny či zlomeniny, o ktorých hovoria herci. Ale niekedy sa môže stať aj to najhoršie. Film, pri ktorom sa stalo najviac úmrtí bol fil Viking (1931). Počas nakrúcania zomrelo 27 ľudí zomrelo, vrátane režiséra a kameramana. Príčinou bola explózia lode, na ktorej sa natáčalo pri pobreží Newfoundlandu.
- Mejkap je neodmysliteľnou súčasťou filmov a niekedy je poriadne drahý. Najväčší rozpočet pre mejkap bol 1000000 dolárov za film Planéta opíc (1968) a pohltil takmer 17 percent z celkových výrobných nákladov filmu.
- Niekedy sa film nezaobíde bez poriadnych kulís. Najväčší krytý set bolo miesto pristátia UFO vytvorené pre film Stevena Spielberga Blízke stretnutie tretieho druhu.
- Prvým filmom, ktorý sa natočil v Hollywoode bol film Kalifornia (1910) pod režisérskou taktovou D. W. Griffitha. Film bol melodráma o španielskej žene, ktorá má nemanželského syna s mužom, ktorý sa neskôr stane guvernérom Kalifornie. Film bol natočený v priebehu dvoch dní.
- A na záver: keď Horace a Daeida Wilcox v roku 1887 založili Hollywood dúfali, že sa toto miesto stane náboženskou obcou. Obaja ponúkli voľné pozemky pre všetkých záujemcov, ktorí sa chceli podieľať na výstavbe kostola v tejto oblasti. Nuž, človek mieni, pán Boh mení.