Potraviny, ktoré znižujú účinnosť antibiotík. Toto by ste počas liečby jesť nemali

0
2043

Zatiaľ čo mnohé potraviny sú prospešné počas a po antibiotikách, niektorým sa treba vyhnúť.

Grapefruit

Štúdie ukázali, že môže byť škodlivé konzumovať grapefruit a grapefruitovú šťavu počas užívania určitých liekov vrátane antibiotík, nakoľko môže zabrániť tomu, aby telo správne rozložilo lieky. Grapefruit totiž obsahuje zlúčeniny známe ako furanokumaríny, ktoré ovplyvňujú to ako pečeň a črevá rozkladajú liek a odfiltrujú toxíny.

Vápnik

Potraviny bohaté na vápnik môžu tiež ovplyvniť vstrebávanie antibiotík.

Alkohol

Miešanie alkoholu a antibiotík môže viesť k množstvu nepríjemných vedľajších účinkov. Najbežnejšie z nich sú zvýšená nevoľnosť, bolesť brucha, závraty, problémy so srdečným tepom. Počas liečby a 48 až 72 hodín po ukončení liečby by ste sa mali vyhýbať alkoholu.

Cukor a droždie

U niektorých pacientov (najmä u žien) môže užívanie antibiotík viesť ku kandidovým (kvasinkovým) infekciám. Vyhnite sa potravinám s vysokým obsahom cukru a kvasníc. Toto je obzvlášť dôležité, ak zistíte, že takmer vždy skončíte s kvasinkovou infekciou po liečbe antibiotikami.

Mliečne výrobky

Ako napríklad mlieko, maslo, jogurt a syr. Po užití antibiotík sa odporúča počkať aspoň tri hodiny kým zjete, alebo vypijete akékoľvek mliečne výrobky. V niektorých prípadoch sa odporúča im vyhnúť úplne.

Káva

Káva obsahuje kofeín. Telo rozkladá kofeín, aby sa ho zbavilo. Niektoré antibiotiká môžu znížiť rýchlosť rozkladu kofeínu v tele. Užívanie týchto antibiotík spolu s kávou môže zvýšiť riziko vedľajších účinkov vrátane nervozity, bolesti hlavy, zvýšenej srdcovej frekvencie a iných vedľajších účinkov.

Čomu by ste sa mali počas užívania antibiotík vyhnúť vám najlepšie povie váš lekár. Určite mu nezabudnite povedať ak počas liečby musíte užívať aj iné lieky.

Čítajte tiež: