Plánujete si zaobstarať projektor? Čo by ste mali zvážiť pred jeho kúpou

0
1289
Zdroj obrázku: Brian A Jackson / Shutterstock.com

Na dosiahnutie skutočného filmového zážitku niekedy nie je potrebná kúpa najdrahšieho televízora. Vlastné domáce kino sa dá oživiť aj tak, že si zaobstaráte projektor, hoci jeho inštalácia môže byť trochu komplikovanejšia. Aké faktory treba vyriešiť, aby ste si mohli naplno užívať výhody projektora?

Inštalácia projektora: Viete regulovať osvetlenie v miestnosti?

V minulosti bolo niekedy náročné zabezpečiť bezproblémové premietanie, pretože projektor si vyžadoval špecifické podmienky osvetlenia, aby mohol fungovať správne. Dnešné moderné projektory majú v sebe zabudované efektívne technológie, no aj napriek tomuto faktu sa uistite, či máte miestnosť, v ktorej môžete jednoducho regulovať jas svetla.

Vo všeobecnosti platí, že čím je tmavšia miestnosť, tým lepšia bude kvalita obrazu. Dobrý projektor potrebuje tmu, aby obraz vyzeral čo najdôveryhodnejšie. Zo skresleného a rozmazaného filmu bude zážitok minimálny, až frustrujúci. Suterény, herne, podkrovia, alebo iné miestnosti s takmer žiadnym prístupom svetla sú vhodným miestom na inštaláciu. Ak zvážite kúpu tienidiel, či zatemňovacích závesov, projektor bude dobre fungovať takmer v každej miestnosti.

Veľkosť izby: Máte priestor na plátno?

Pre montáž plátna budete potrebovať vyhradený priestor. Odmerajte ho, aby ste zistili, či sa naň plátno zmestí. Inštalácia sa dá zrealizovať na stenu, ale aj na strop. Má izba dostatočný priestor na projekčnú vzdialenosť medzi plátnom a projektorom? Ak nie, projektory vyberajte podľa funkcie najkratšej vzdialenosti, ktorá je na projekciu postačujúca.

Objektív projektora by mal byť horizontálne zarovnaný so stredom plátna. Ak z nejakého dôvodu túto podmienku nemôžete splniť, poobzerajte sa po projektoroch s funkciou posunu objektívu. Sú praktické, ale majte na pamäti, že najlepšiu kvalitu obrazu poskytne vycentrovaný projektor.

Kúpa projektora: Zhrnutie

Podrobne odmerajte a zhodnoťte cieľovú miestnosť, v ktorej bude prebiehať montáž projektora. Len týmto spôsobom sa dá najlepšie odpovedať na otázky, ktoré súvisia s výberom a kúpou tohto moderného zariadenia. Pokiaľ je vaša domácnosť uprostred rekonštrukcie, máte to vyhraté – nájsť priestor a nainštalovať projektor je jednoduchšie, ako umiestniť ho do zariadenej miestnosti.

Čítajte tiež: