Meta: Facebook chce vybudovať najvýkonnejší AI superpočítač na svete

0
994

Meta tvrdí, že chce postaviť najvýkonnejší superpočítač s umelou inteligenciou na svete.

Navrhol a postavil to, čo nazýva AI Research SuperCluster alebo RSC, o ktorom hovorí, že patrí medzi najrýchlejšie superpočítače AI na svete. Do polovice roku 2022 chce však zvýšiť schopnosti umelej inteligencie.

RSC sa používa na vytváranie modelov, ktoré sa používajú na spracovanie v prirodzenom jazyku, ako aj na počítačové videnie, uviedol Meta. Dúfa, že ho v budúcnosti využije na rozpoznávanie reči a ďalšie technológie.

Zároveň však dúfa, že dokáže vybudovať úplne nové systémy AI. To by mohlo zahŕňať schopnosť poskytovať hlasové preklady v reálnom čase pre veľké skupiny ľudí – takže veľký tím, z ktorého každý hovorí iným jazykom, môže spolupracovať alebo hrať sa spolu, uviedla spoločnosť.

To si bude vyžadovať množstvo technológií, ktoré ešte nie sú úplne realizované. Musel by byť schopný analyzovať veľké množstvo údajov a porozumieť im v rôznych jazykoch, dialektoch a prízvukoch.

Meta intenzívne pracuje na umelej inteligencii od roku 2013, kedy vybudovala výskumné laboratórium AI na Facebooku. Na túto prácu už vytvorila výpočtové technológie – ale RSC je zatiaľ najväčší a najveľkolepejší.

RSC už dnes funguje. Meta však hovorí, že bude pokračovať v jeho raste – zvyšovať 6 000 GPU na 16 000, čím sa zvýši výkon AI 2,5-krát.

To mu umožní zlepšiť umelú inteligenciu vo svojich existujúcich službách, „ale aj umožniť úplne nové používateľské skúsenosti, najmä v metaverze“, uviedla spoločnosť Meta na blogu.

Čítajte tiež: