Prečo použiť sendvičové panely pri zatepľovaní budov

0
1054

Od priemyselných budov po bytovú výstavbu, od striech budov po steny domov, sendvičové panely sú riešením pre energeticky efektívne budovy. Ponúkajú vynikajúcu kvalitu za nízku cenu s nekonečnými možnosťami prispôsobenia vašim požiadavkam.

Suchá výstavba budov

Sendvičové panely zohrávajú stále dôležitejšiu úlohu vo svete izolácií. Ponúkajú skvelé riešenie pre tepelnú izoláciu budov realizovaných technológiou suchej výstavby.

Suchá výstavba je taký druh stavby, pri ktorom sa iba minimálne používajú mokré procesy. Takýto postup prináša hlavne šetrenie času, skracuje dobu výstavby, šetrí náklady na výstavbu a v budúcnosti aj zjednodušuje prípadné odstránenie stavby.

Pri takomto type výstavby sú sendvičové panely tým správnym riešením na dokončenie opláštenia budovy a vnútorných priečok stavby.

Zateplenie na mieru

Sendvičový panel je vyrábaný z dvoch nosných plôch, zvyčajne kovových, ktoré sú vyplnené izolačným materiálom. Sendvičové panely sa dajú prispôsobiť podľa požiadavok na zateplenie, nakoľko izolačné jadro aj plechové opláštenie môže byť zhotovené z rôznych materiálov. Izolačné jadro pre sendvičové panely môže byť vyrobené z polystyrénu, polyuretánovej peny, sklolaminátu či minerálnej vlny, ale použiť sa môže aj korok, papier či drevo. Vďaka tejto širokej variabilite izolačných prvkov v sendvičových paneloch je možné doslova nakomponovať izolačnú účinnosť výslednej termoizolácie stavby.

Výhody sendvičových panelov

Efektívna termoizolácia budovy zvyšuje komfort jej obyvateľov a taktiež zvyšuje jej majetkovú hodnotu. Nemenej dôležitý je aj ekologický rozmer použitia sendvičových panelov: takáto termoizolácia znižuje dopad stavebnej činnosti na životné prostredie.

Okrem vynikajúcich termoizolačných vlastností majú sendvičové panely ešte niekoľko ďalších predností:

  • výborná mechanická odolnosť voči namáhaniu
  • ohňovzdornosť
  • jednoduchá inštalácia
  • odolnosť proti poveternostným podmienkam
  • zvukotesnosť
  • rôznorodosť vyhotovenia sendvičových panelov tak, aby zodpovedali rôznym architektonickým štýlom

Všestranné použitie

Sendvičové panely vznikli pôvodne pre potreby veľkých logistických centier, priemyselných budov a automobilových závodov, kde pokrývali stovky metrov štvorcových stien a striech budov. Výstavba takýchto priemyselných areálov, kde sa používali sendvičové a PUR panely, bola rýchla, lacná a jednoduchá.

Postupne sa použitie sendvičových panelov rozšírilo aj na termoizoláciu bežných obytných budov, domov či kancelárskych priestorov. Takýmto zateplením môžeme mať väčšinu budov energeticky efektívnu, bez zbytočných tepelných strát a zbytočnej záťaže životného prostredia.