Prečo sa mačky boja uhoriek – to ako vážne

0
1761

Ak ste vlastníkom mačky, je pravdepodobné, že ste strávili dosť času sledovaním rozkošných mačacích videí na internete. Počas vašich online potuliek ste určite narazili na bizarné videá mačiek vystrašených uhorkami. V nich niekto za mačiatko položí uhorku a keď sa to otočí ,v šoku ihneď odskočí. Ale prečo?

Jednou z populárnych teórií je, že uhorky pripomínajú mačkám hadov. ,,Mačky majú genetický dané, že sa inštinktívne hadom vyhýbajú,“ uvádza Con Slobodchikoff, špecialista na správanie zvierat. ,,Uhorky sa na hadov podobajú dostatočne nato aby toto inštinktívne správanie mačiek spustili“, dodal.

Najpravdepodobnejším vysvetlením však je, že sa mačky neboja samotných uhoriek, ale ich vystraší skutočnosť niečoho čo tam pred tým nebolo.

,,Keďže už 18 rokov pracujem ako veterinárka, môžem vás takmer ubezpečiť, že mačky sa v skutočnosti neboja uhoriek,“ tvrdí doktorka Katy Nelsonová. ,,Mačky sa boja objektov, ktoré sa zjavia z čista-jasna, presne tak ako to robia ľudia v týchto videách“, dodáva.

To docela dáva zmysel, nie? ,,Napríklad keď mačka žere a priblíži sa k nej človek nenápadne zozadu, čím vrhá podivne tvarovaný tieň, mačka sa otočí a vyľaká sa,“ vysvetľuje.

Takže tu to máte. Ale aj keď sa vám zdá, že sú tieto videá zábavné, nie je dobré sa so svojím mačiatkom takto zahrávať.

Aj keď je ich reakcia dosť vtipná, rovno ako ľudia v podobných situáciách, cítia skutočný strach. Možete mačke spôsobiť zranenie či nadmerný stres. Radšej sa s ňou zahrajte pomocou laserového ukazovátka 🙂

Čítajte tiež:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ