Najlepší recept na Mojito a najčastejšie chyby pri jeho príprave

0
1181

Ľahký a osviežujúci, tento kubánsky kokteil s mätou je obľúbeným letným drinkom väčšiny z nás. Barmani prezradili ako ho urobiť čo najchutnejšie.

Zloženie mojita

Aj keď je história mojita sporná, určite má pôvod na Kube, rodisku rumu. Táto liehovina, vyrobená z fermentovanej a destilovanej cukrovej trstiny alebo melasy, je jediným alkoholom v mojite, vďaka čomu je veľmi jednoduché na prípravu doma.

Mojito obyčajne obsahuje čerstvé lístky mäty, biely rum, ale ako originál sa dáva kubánsky rum Mulata alebo Santiago De Cuba, surový trstinový cukor, limetky / limetková šťava a perlivá voda. Podáva sa vo vysokých pohároch so slamkou a miešadlom. Namiesto limetiek sa niekedy používa len limetková šťava a namiesto cukru sirup (guarapo). V niektorých verziách sa do nápoja pridáva niektorý horký likér (Angostura bitter).

Je pravdepodobné, že už všetky ingrediencie, ktoré potrebujete na prípravu mojita máte rovno v kuchyni.

Rum

Rum je primárnou zložkou mojita a mnohí barmani sa zhodujú na tom, ktorý použiť.  Bacardi Superior je možno najviac dostupný biely rum pre domácich barmanov a vyzerá, že nikdy nestratí na svojej popularite.

Sóda

Vaše mojito potrebuje trochu bubliniek, takže nezabudnite na sódu. Nepridávajte tonik, pretože chinín v ňom zmení chuť vášho kokteilu.

Mäta a cukor

Mojito sa považuje za jeden z najmenej obľúbených barmanských kokteilov, pretože rozdrvenie lístkov mäty je pracné a časovo náročné.

Joe Murphy, barman z New Yorku napríklad rád zmieša trochu surového cukru, jednoduchého sirupu a šťavu z polovice limetky s mätou. Cukor tak získa chuť z mätových lístkov rýchlejšie.

Ďalší trik? Oddeľte lístky mäty od stonky, vhoďte ich do šejkra a pretrepte s limetkovou šťavou a sirupom s ľadom, aby sa listy rozbili. Tento tip je užitočný pre tých, ktorí nemusia nevyhnutne vlastniť mažiar.

Základný recept (od barmanky Georgii Thompson)

 • 0,6 dl bieleho rumu
 • 0,3 dl limetkovej šťavy
 • 0,15 dl sirupu (napríklad Monin Mojito sirup)
 • 5 lístkov máty
 • sóda
 • list alebo vetvička mäty na ozdobu
 1. Rozdrvte a zmiešajte spolu limetkovú šťavu, sirup a lístky mäty.
 2. Všetky ingrediencie okrem sódy pretrepte v šejkri s ľadom.
 3. Dvakrát sceďte do vysokého pohára.
 4. Naplňte čerstvým ľadom.
 5. Dolejte sódou.

Vyhnite sa týmto bežným chybám mojita

Všetci barmani povedia to isté. Najväčšie chyby súvisia s mätou. Posledná vec, ktorú chcete, sú malé nastrúhané kúsky mäty, ktoré upchávajú slamku.

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť upchatej slamke, je dvojité scedenie nápoja.

Ďalšou chybou býva príliš rozdrvená mäta, ktorá vytvára horkú chuť.

Keď si osvojíte základné mojito, môžete sa s ním pobaviť. Najjednoduchšie to urobíte s ochuteným rumom. Skúste pridať troška ananásového alebo kokosového. Pozor však na pridané množstvo aby ste nezabili chuť.

Ďalšia možnosť je zmiešať jednu malú jahodu alebo polovicu veľkej jahody s mätou.

Nazdravie!

Čítajte tiež: