Koľkokrát do týždňa a ako dlho by ste mali cvičiť aby ste sa dostali do formy

0
4844

Udržiavanie aktivity je rozhodujúce pre udržanie vášho zdravia.

Je však ťažké povedať, koľko pohybu potrebujete aby ste dosiahli svoj cieľ, či už je to chudnutie, alebo naberanie svalovej hmoty.

Typ tréningu, ktorý absolvujete, v konečnom dôsledku závisí od vašich schopností, cieľov, dostupného vybavenia,  prípadných zranení a koľko času máte k dispozícii.

Aj keď neexistuje univerzálny prístup, existujú princípy a pokyny, ktoré môžete dodržiavať a aplikovať pri svojom tréningu, aby ste zabezpečili vyvážený, efektívny, bezpečný tréningový režim.

Koľko dní v týždni by ste mali trénovať

Ak nie ste nadšencami fitnes, pravdepodobne budete chcieť tráviť čo najmenej času v posilňovni. Väčšina poradcov však tvrdí, že tréning iba raz alebo dvakrát týždenne vám poskytne iba nízku úroveň kondície. Ak chcete dosiahnuť dobrú v kondičku, mali by ste trénovať najmenej trikrát týždenne.

Cvičenie štyrikrát alebo päťkrát týždenne je ideálne, ale väčšina ľudí zistí, že je to z časových dôvodov nedosiahnuteľné a preto je najlepšie zamerať sa na trikrát. To vystaví vaše telo dostatočne veľkému tréningovému stimulu počas celého týždňa, ktorý telu umožní prispôsobiť sa, byť silnejší, štíhlejší a fit.

Aké dlhé by mali byť vaše tréningy

Niektorí tvrdia, že efektívne cvičenie dosiahnete za pol hodinu, ak rozumne využijete čas, ale väčšina trénerov je presvedčených, že ak chcete dosiahnuť skutočný pokrok, mali by ste cvičiť 45 minút až hodinu.

Odporúča sa stráviť 10 minút zahriatím a mobilizáciou tela, 30 – 40 minút silovým tréningom a päť až 10 minút  a strečingom.

To znamená, že polhodinové tréningy môžu byť užitočné na kondičné tréningy alebo intervalové tréningy.

Môžete trénovať s váhami dva alebo tri dni po sebe?

Tréneri odporúčajú aby ste si medzi jednotlivými sedeniami odpočinuli, ak pravidelne dvíhate činky. Môžete trénovať dva dni po sebe, ale určite sa snažte vyhnúť tomu, aby ste s činkami cvičili tri dni po sebe, pokiaľ nie ste „pokročilý zdvíhač“.

Ak svojim svalom nedáte čas na zotavenie, preťažíte kĺby a šľachy, ktoré by vás mohli bolieť – alebo ešte horšie, môžete si spôsobiť zranenie, ako je zápal šliach.

Je však v poriadku trénovať s váhami v po sebe nasledujúcich dňoch, ak zakaždým trénujete rôzne časti tela. Celotelové tréningy sú najlepšie pre tých, ktorí chcú schudnúť a zlepšiť svoju kondíciu.

Aký dôležitý je spánok

V skratke, veľmi!

Pre každého – a najmä pre ľudí, ktorí pravidelne trénujú – je spánok v priemere sedem až osem hodín za noc mimoriadne dôležitý.

Keď trénujete počas dňa, telo potom silnie, spaľuje tuky a obnovuje poškodené svalové tkanivo, keď spíte.

Ak teda nemáte dostatok spánku, ocitnete sa v nevýhode, vaše tréningy utrpia a nebudete mať dostatok energie na trénovanie.

Čítajte tiež: