Kedy by ste mali mať obavu z neustáleho zvonenia v ušiach

0
2062

Možno trpíte tinitusom…

Už ste niekedy zažili zvonenie, bzučanie, syčanie alebo iné zvuky, ktoré podľa vás nikto iný okolo vás nepočuje a pýtate sa, či je to len vo vašej hlave? Pravda je, že si veci pravdepodobne nepredstavujete. Mohli by ste však mať tinitus, čo je situácia, keď začujete v ušiach zvuky alebo vnemy, aj keď v skutočnosti nie je prítomný žiadny vonkajší hluk.

Tinitus, alebo hučanie v ušiach či tzv. ušný šelest je pomerne častý jav. Podľa otolaryngológa, Dr. Douglasa Hildrewa, je definovaný ako „vnímanie zvuku, ktorý nie je objektívne merateľný“.

Do istej miery je úplne normálne počuť zvuky, ktoré ostatní nepočujú.

„Určitá úroveň zvuku vo vnútri uší alebo hlavy je v skutočnosti normálna a často je možné ju zistiť, ak sa osoba nachádza v dostatočne tichom prostredí,“ tvrdí otolaryngológ Dr. William Reisacher. ,,Vo všeobecnosti myseľ tieto zvuky nevníma, pretože sa oveľa viac zaujíma o zvuky prichádzajúce zvonka.“

Problém nastane, keď začujete tieto zvuky v prostredí, ktoré nie je úplne tiché a začnú narúšať váš každodenný život. Hildrew tvrdí, že zvuky môžu byť spojené s úzkosťou a depresiou.

Ako zistiť či trpíte tinitusom

Ak trpíte tinitusom možno budete počuť zvonenie, vysoké tóny, pískanie, syčanie, bzučanie, pulzovanie alebo iné zvuky, ale špecifický zážitok sa u jednotlivých osôb líši. Hluk môže prichádzať a odchádzať alebo byť konštantný a môže byť dočasný alebo trvalý. Niektorí ľudia dokonca počujú hudbu, aj keď nehrá.

Niektorí môžu tieto zvuky počuť v hlasnom prostredí, napríklad v reštaurácii , zatiaľ čo iní môžu mať tinitus kedykoľvek bez ohľadu na to, či sú v tichom alebo hlučnom prostredí.Aby ste zistili, či trpíte tinitusom, lekár zvyčajne vykoná komplexnú skúšku sluchu. Lekári niekedy tiež robia zobrazovacie testy, ako napríklad CT, pohybové testy a dotazníky, aby zistili, ako tinitus ovplyvňuje váš život.

Tinitus nie je choroba, lekári ho namiesto toho označujú ako príznak, ktorý signalizuje problém so sluchom. Tinitus zvyčajne vzniká v dôsledku poškodenia ucha.

Váš mozog to vníma tak, že vytvára hluk, ktorý nie je objektívne skutočný, ale subjektívne je celkom skutočný.

Zatiaľ čo u niektorých ľudí môže byť hučanie v ušiach krátkodobé alebo neškodné, u iných to môže mať duševný, fyzický a kognitívny dopad. Len na chvíľu premýšľajte, aké rušivé, frustrujúce a potenciálne izolujúce by bolo neustále počuť vysoký tón alebo bzučivý zvuk a nemohli ste s tým nič urobiť.

,,Najčastejšou príčinou hučania v ušiach je strata sluchu,“ uviedol Reisacher, či už v krátkodobom alebo dlhodobom horizonte. Medzi ďalšie stavy, ktoré môžu tiež spôsobiť tinitus, patrí migréna, trauma a svalové napätie.

Niektorí ľudia pociťujú hučanie v ušiach spojené so senzorineurálnou stratou sluchu, ku ktorej dochádza pri poškodení vnútorného ucha. Táto trvalejšia forma straty sluchu často súvisí s vekom, ale môže to byť tiež dôsledkom traumy alebo vystavenia hlasným zvukom. Tinitus je v skutočnosti najvyšším zdravotným postihnutím medzi veteránmi. Sluchové pomôcky sú jedným zo spôsobov, ako sa zaoberať touto formou straty sluchu a akýmkoľvek súvisiacim tinitom, ale nie vždy sú účinné.

U iných ľudí sa môže vyskytnúť tinitus v dôsledku vodivej straty sluchu alebo v prípade, že sa zvuky nedostanú cez vonkajšie a stredné ucho k vnútornému uchu. Medzi možné príčiny môžu patriť infekcie, tekutina v ušiach alebo ušný maz uviaznutý v ušnom kanáliku. Typicky sa táto forma straty sluchu a akýkoľvek súvisiaci tinitus môžu liečiť liekmi, načúvacími pomôckami, chirurgickým zákrokom alebo inými lekárskymi postupmi, ako je napríklad extrakcia ušného mazu.

Ako to napraviť

Tinitus sa najlepšie vyrieši pomocou načúvacích pomôcok , v prípade, že je spôsobený infekcou ci uviaznutím ušného mazu, pomôžu lieky či chirurgický zákrok.

Ak však nie je k dispozícii žiadna liečba, použitie iného zvuku v prostredí, ako sú prírodné zvuky alebo tzv. white noise môže pomôcť rozptýliť osobu od počúvania ich tinitu v tichom prostredí.

Existujú spôsoby, ako riadiť a znižovať intenzitu vnímaného stavu. Jednou bežne odporúčanou liečbou je kognitívna behaviorálna terapia, ktorá preukázateľne zlepšuje celkovú kvalitu života pacienta.

Medzi ďalšie procedúry patrí zvuková terapia, hypnoterapia, biofeedback a vykonávanie aktivít, ktoré vás bavia. Lieky sa niekedy predpisujú aj na liečenie súvisiacej úzkosti a depresie.

Čítajte tiež: