Je sauna účinným nástrojom v boji proti koronavírusu

0
1533

Na internete sa objavili tvrdenia, že infračervená sauna dokáže posilniť imunitný systém človeka tak, že vyvolá „umelú horúčku“ a je preto účinná v boji proti koronavírusu.

Ľudia si dnes viac ako kedykoľvek predtým uvedomujú dôležitosť svojho zdravia a pohody a hľadajú spôsoby ako sa o seba a svoj imunitný systém lepšie starať.

Niektorí výrobcovia infračervenej sauny tvrdia, že zvýšenie telesnej teploty môže pomôcť pri liečbe vírusových infekcií v tele. Dokonca odkazujú na dlhoročné štúdie.

Obracajú sa najmä na štúdiu z roku 2019 na myšiach, ktorá zistila, zvýšenie ich telesnej teploty o tri stupne – čo je ekvivalent vysokej horúčky – zvýšilo produkciu bielych krviniek.

Avšak, neexistujú žiadne vedecké štúdie na ľuďoch, ktoré by preukázali, že zvýšenie telesnej teploty zvyšuje imunitnú odpoveď.

Fínska štúdia z roku 2018 zistila, že 30-minútová tradičná sauna môže znížiť krvný tlak rovnakým spôsobom ako mierne cvičenie.

Existujú tiež obmedzené dôkazy o tom, že sauny môžu znižovať alebo predchádzať príznakom nachladnutia, zlepšovať bolesti a stuhnutosť kĺbov a pomáhať pri strese a spánku, čo môže nepriamo zlepšiť funkciu imunitného systému. Dôkazy o „detoxikácií“, sú nejasné.

Tvrdenia, že sauny môžu predchádzať alebo liečiť koronavírus, sa nezakladajú na vedeckých dôkazoch.

Čítajte tiež: